به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)،همایون هاشمی، در مورد انتشار خبری مبنی بر توزیع اعتبار ۲۴۰۰ میلیاردی در حوزه دارو گفت: در جلسات متعددی که در حوزه پیگیری مطالبات صنعت دارو و تجهیزات پزشکی با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان و روسای انجمن‌های این بخش‌ها تشکیل دادیم مشخص شد که همه نگران این موضوع هستند که تا پایان سال با مشکلات مالی مواجه شوند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مطالبات صنعت دارو و تجهیزات پزشکی حدود ۷هزار میلیارد تومان بوده که به صورت زنجیره‌وار از بدهی داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها به توزیع‌کنندگان دارو و بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌ها به هم متصل هستند و امر پیچیده‌ای را ایجاد کرده‌اند و وقتی یک چرخش مالی ۱۵ هزار میلیاردی در سال ۷هزار میلیارد مطالبات داشته باشد دچار سختی و کاهش عملکرد می‌شود.

وی یادآورشد: به دنبال رایزنی‌هایی که با وزیر بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو و معاونت برنامه و بودجه رئیس جمهور داشتیم، در نهایت از سوی آقای نوبخت ابلاغیه‌ای مبنی بر تخصیص مبلغ ۲۰۰۰میلیارد صرفا برای پرداخت مطالبات حوزه دارو صادر شد که این اتفاق برای اولین بار افتاده و تحرکی را در این حوزه ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: هم‌اکنون این میزان اعتبارات در اختیار بیمه خدمات درمانی جهت پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و دانشگاه‌ها قرار گرفته است تا در مدت زمان باقی‌مانده تا پایان سال بتوانند به تعهداتشان جامه عمل بپوشانند، هر چند مشکل پرداخت مطالبات دارویی به این سادگی برطرف نشده و رفع آن در گروی برنامه‌ریزی دقیق سازمان غذا و دارو است.

هاشمی با تاکید بر اینکه کمبود دارو مشکلی نیست که بتوان آن را با وجود نیاز به سایر کالاها قیاس کرد تصریح کرد: کمبود دارو را به هیچ عنوان نمی‌توان تحمل کرد، چرا که با سلامت افراد ارتباط دارد و عدم توزیع مناسب آن در یک روز نیز آسیب جدی را به همراه خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: هم‌اکنون باید در زمینه تامین نیاز موجود در حوزه دارو یک رویکرد حمایتی اتخاذ کنیم، ضمن اینکه با یک مدیریت هوشمند، یکپارچه و دقیق بر مشکلات این بخش فائق آئیم، همچنین اگر برای افزایش هزینه‌های طرح تحول در حوزه تجهیزات پزشکی با ایجاد منابع پایدار چاره‌اندیشی نکنیم، در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، اظهار کرد: بی‌تردید با تخصیص ۲۰۰۰میلیارد وجه نقد و ۲۰۰۰میلیارد اوراق مراوحه به صنعت دارو و تجهیزات پزشکی می‌توان بخشی از مطالبات این بخش را جبران کرد.