دکتر سید علیرضا بصام‌پور در گفت‌ و گو با طبنا‌ (خبرگزاری سلامت)، درباره صافی کف پا گفت: یک قوس کف پایی داریم که رو به داخل پا است و اگر وجود نداشته و پا حالت گنبدی شکل نداشته باشد می‌گوییم کف پا صاف است.

وی با بیان اینکه کف پای صاف دو نوع است یک نوع قابل انعطاف و یک نوع سفت، ادامه داد: در نوع قابل انعطاف اگر پا را  از زمین بلند کنیم قوس کف پا را می‌بینیم و وقتی آن را روی زمین می‌گذاریم دوباره کف پا صاف است اما در حال سفت اگر پا روی هوا قرار بگیرد همچنان صاف است.

عضو هیات علمی دانشگاه ارتش با تاکید براینکه صافی کف پا از نوع سفت مربوط به اختلالات استخوان‌های ریز کف پا بوده و در این حالت استخوان‌ها به یکدیگر می‌چسند، اظهار کرد:در این حالت معمولا مچ پا دچار درد می‌شود و همچنین به دلیل این که عضلات کف پا اختلال دارند پا همیشه دچار خستگی بوده و این افراد نمی‌توانند همچون سایرین فعالیت کنند.

وی با اشاره به اینکه صافی کف پا از نوع قابل انعطاف دو نوع است، عنوان کرد: در یک نوع آن وقتی فرد حرکت می‌کند مچ پا نیز می‌چرخد به این معنی که پا به صورت قائم از کف زمین بلند نمی‌شود و با یک زاویه کج ابتدا به سمت داخل آمده و بعد به سمت بالا می‌آید افرادی که چنین حالتی را دارند معمولا به دلیل اینکه فشار به سمت داخل پا دارند معمولا قسمت داخلی کفش‌شان زود خراب می‌شود همچنین این افراد نیز به دلیل اختلال در کف پا  دچار حالت خستگی مداوم در این ناحیه هستند.اما مواردی‌‌که کف پا این انحراف را نداشته باشد با مشکل  خاصی مواجه نشده و به راحتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

چاقی باعث صافی کف پا نمی‌شود

این جراح ستون فقرات با تاکید براینکه صافی کف پا باعث کمر درد نمی‌شود اما می‌تواند برای زانو مشکل‌آفرین باشد، توضیح داد:  وقتی یک مفصل در بدن تحت فشار قرار می‌گیرد بدن از طریق مفاصل بالا و پایین این ضعف را جبران می‌کند. در حالت صافی کف پا نیز زانو به شکلی قرار می‌گیرد که فشار کف پا جبران شود لذا فشار غیر طبیعی به زانو وارد شده و افراد دارای کف پای صاف در معرض فشارهای زانو قرار می‌گیرند. اما لگن و کمر که خیلی بالاتر از کف پا هستند درگیر نمی‌شوند.

به گفته بصام‌پور وزن زیاد درد کف پا را تشدید می‌کند اما صافی کف پا را تشدید یا ایجاد نمی‌کند به بیان دیگر چاقی باعث می‌شود که روی عضله کف پا که تحت فشار است وزن اضافی قرار گرفته و درد پا تشدید شود  که در این حالت چند قدم راه رفتن نیز باعث ایحاد درد می‌شود.

این ارتوپد با اشاره به اینکه صاف بودن یا نبودن کف پا تا ۵ سالگی قابل تشخیص نیست،‌ افزود: معمولا بعد از۵ سالگی که فرد راه رفتن را کامل یاد گرفته است کفی یا کفش طبی تجویز می‌کنیم، لذا اگر فردی بعد از ۵سالگی دارای کف پای صاف بود حتما به ارتوپد مراجعه کند. گاهی هم از جراحی برای  اصلاح کف پای صاف استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: کفی‌های طبی جنبه درمانی نداشته و تنها برای آن است که شرایط بدن در حالت نرمال رشد پیدا کند که معمولا این کار تا  قبل از رسیدن به سن رشد انجام می‌شود تا فرد بتواند به راحتی راه برود،‌بازی و فعالیت کند.

عضو هیات علمی دانشگاه ارتش خاطرنشان کرد: افراد بزرگسالی که قصد درمان صافی کف پا را دارند باید به پزشک مراجعه کرده و کفی مناسب را دریافت کنند معمولا مواردی در بزرگسالی قابل درمان است که استخوان‌های کف پا قابل وصل کردن به یگدیگر باشند،  لذا روش‌ جراحی تنها برای بعضی از موارد قابل تجویز است.