به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر حسین ادیبی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  در نشست خبری که در پژهشکده علوم غدد و متابولیسم برگزار شد، اظهار کرد: به صورت کلی بیماران دیابتی به ۲ دسته تقسیم می‌شوند که گروه اول شامل افرادی بوده که نمی‌دانند دیابت دارند و گروه دوم افرادی هستند که از این موضوع آگاهی کامل داشته اما دیابت خود را کنترل نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه ۵ میلیون دیابتی در کشور ما وجود دارد، افزود: دیابت ارگان‌های مختلف بدن  را درگیر می‌کند به طوری‌که پیش‌بینی می‌شود بیماران دیابتی در سال ۲۰۳۰ ، دو برابرشود همچنین پیش‌بینی می‌شود تعداد بیماران دیابتی به ۳۶۶ میلیون نفر برسد که ۷۵ درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه هستند.

ادیبی اضافه کرد: عوارض قلبی عروقی در بیماران دیابتی ۲ تا ۴ برابر سایر افراد است، همچنین عوارض چشمی در دیابتی‌ها ۲۵ برابر افراد غیر دیابتی بوده و نارسایی کلیوی در بیماران دیابتی ۱۷ برابر سایر افراد است.

ادیبی با عنوان این مطلب که نظام ثبت اطلاعات بیماران دیابتی امسال در کشور استقرار می‌شود، گفت: اولویت درمانگاه تخصصی دیابت تهران، کنترل قند خون بیماران است که راه‌اندازی واحد اورولوژی بیماران دیابتی در این درمانگاه صورت گرفته است و خدمات لازم در این درمانگاه با تعرفه دولتی انجام می‌شود.

ادیبی با تاکید بر اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد خدمات درمانی بیماران دیابتی تحت پوشش بیمه است، گفت: متاسفانه درمان زخم پای دیابتی تحت پوشش بیمه نیست و بنابراین هزینه‌های آن که تا چند میلیون تومان هم می‌رسد برعهده بیماران است.