به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، حمید خیری با اشاره به شیوع خوددرمانی از طریق داروهای ضداضطراب اظهار داشت: در کشور ما، زندگی شهرنشینی، یک زندگی پر استرس و  پراضطراب است و متاسفانه فرهنگ عمومی ‌ما به جای اینکه مردم را برای مهار استرس به سمت استفاده از امکانات فضای سبز، گفت‌وگوی صمیمانه، ورزش و فعالیت‌های تفریحی هدایت کند، مردم را به مصرف کنندگان دائمی ‌داروهای مسکن و آرامش بخش سوق داده است.

وی ادامه داد: مصرف داروهای آرام بخش، حتما باید با نظر پزشک صورت گیرد و اینکه مردم به دنبال بروز هر درد و آشفتگی ذهنی، به سراغ مصرف دارو بروند، کاملا نادرست است و ممکن است سلامت ایشان را با مخاطرات جدید مواجه کند.

به گفته خیری، خود درمانی، عوارض متعددی دارد و این موضوع خصوصا در رابطه با داروهای ضد اضطراب که متأسفانه مصرف آنها هم شایع شده، از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی ادامه داد: در این میان برخی هم با دامن زدن به موج استفاده از دم نوش‌های گیاهی، این تصور را ترویج می‌کنند که دم نوش‌ها معجزه گر هستند و می‌توانند هر درد بی درمانی را مهار کنند.

خیری اضافه کرد: البته مصرف دم نوش‌هایی که مبتنی بر مستندات علمی ‌هستند، قطعا می‌تواند مفید باشد ولی دایره اثرگذاری آنها، محدود است و نمی‌توان از آن‌ها توقع معجزه داشت.

رئیس روابط عمومی‌انجمن داروسازان ایران ادامه داد: همچنین برخی مردم تصور می‌کنند که مصرف داروهای گیاهی، فاقد عوارض جانبی است که این تصور از اساس نادرست است و داروهای گیاهی نیز به تناسب خود، عوارضی ایجاد می‌کنند و مصرف آن‌ها باید به قاعده و به جا باشد که این موضوع را پزشک تشخیص می‌دهد.

خیری اضافه کرد: بخش قابل توجهی از بیماری‌های کبدی به دلیل مصرف خودسرانه داروها است و متاسفانه اطلاع رسانی مناسبی در این خصوص به مردم شکل نگرفته است.

رئیس روابط عمومی‌انجمن داروسازان ایران در پایان تصریح کرد: جهان امروز، نقش داروسازان حاضر در داروخانه‌ها را برای ارتقای سواد عمومی، کلیدی و سرنوشت ساز توصیف می‌کنند و آن‌ها را خط اول مقابله با مصرف خودسرانه دارو می‌شناسد ولی متاسفانه در کشور ما، مشکلات مالی و تاخیر در پرداخت مطالبات سبب شده وقت و انرژی داروسازان به جای اینکه صرف ارائه مشاوره به مردم شود، بر گرفتاری‌های روزمره متمرکز شود.(فارس)