به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر مهری مهراد با اشاره به آسیب مثانه از دفع نامناسب ادرار در زنان، اظهار کرد: مجاورت رحم و مثانه آناتو‌‌‌می‌ زنان یک حساسیت خاصی دارد که بعضا با مشکلاتی برای زنان همراه است.

وی با اشاره به فشار رحم بر روی مثانه در دوران حاملگی، افزود: انجام تمرینات ورزشی مداوم و فیزیوتراپی‌های ته لگن، از بروز افتادگی رحم جلوگیری می‌کند.

مهراد با عنوان این مطلب که زایمان طبیعی ۳۱ برابر بیشتر از سزارین باعث آسیب عضلات کفن لگن می‌شود، ادامه داد: یائسگی به خاطر حذف استروژن باعث تخریب سلول‌ها در اطراف مجرای ادرار و عضلات کف لگن ‌‌‌می‌شود.

وی به تغییرات ادراری در سنین میانسالی زنان اشاره کرد و افزود: تکرر ادرار در روز و شب، حس دفع فوریت ادرار، ریزش ناگهانی همراه با سرفه، عطسه، پریدن، ورزش کردن و تغییر حالت از نشستن به ایستادن، از علائم این تغییرات است.

رئیس انجمن نوروریولوژی، عفونت‌های مکرر ادراری در میانسالی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این عارضه به خاطر شل شدن عضلات کف لگن در اثر حاملگی و یائسگی، باعث ‌‌‌می‌شود مثانه از حالت طبیعی خودش خارج شود.

مهراد با بیان این مطلب که عفونت‌های ادراری در سنین یائسگی خیلی شایع است، افزود: توصیه ما به زنان میانسال انجام معاینات دوره‌ای است.