به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر رضا سعیدی، اظهار داشت: رژیم غذایی جامعه ما غربی شده و این خطرناک است. البته این یک مشکل جهانی است که متاسفانه در کشور ما هم تاثیرات منفی بر جا گذاشته است.

وی افزود: متاسفانه تحرک مردم ما نسبت به سال‌های قبل کمتر شده و همین موضوع، موجب شده بیماری‌های مزمن کلیوی، دیابت و غدد در ایران رو به افزایش باشد.

سعیدی تصریح کرد: این بیماری‌ها و آثار منفی حاصل از آنها هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل می‌کند و به همین خاطر باید به فکر برنامه ریزی اساسی و مقابله با این مشکلات در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده باشیم.

وی با اشاره به مزیت‌های پیوند کلیه در مقایسه با دیالیز گفت: پیوند می‌تواند جلوی معلولیت‌ها، مرگ و بسیاری از مشکلات دیگر را بگیرد و کیفیت زندگی افرادی که گزینه پیوند در دسترس آنها است نسبت به بیماران دیالیزی بسیار بهتر است.

سعیدی ادامه داد: همچنین طول عمر افراد پیوند کلیه، بیشتر از بیماران دیالیزی است و هرچند پیوند هزینه‌های مالی دارد اما در مجموع بسیار ارزان تر از دیالیز است.

این جراح پیوند اعضا افزود: به رغم پیشرفت‌های خوبی که در حوزه پیوند و درمان بیماران کلیوی داشته ایم همچنان با چالش‌هایی مواجه هستیم که البته انجمن حمایت از بیماران کلیوی با توجه به فعال بودن و فعالیت‌های حرفه ای اش می‌تواند کمک‌های موثر و بسزایی در این حوزه‌ها داشته باشد.

سعیدی با تاکید بر ضرورت راه اندازی بانک اطلاعاتی پیوند و اهدای عضو با همراهی و مشارکت انجمن اظهار داشت: انجمن حمایت از بیماران کلیوی اطلاعات خوبی در زمینه پیوند دارد که باید از آنها استفاده شود تا از این طریق فعالیت‌های علمی، پزشکی و درمانی مرتبط با پیوند و اهدای عضو توسعه یابد.(مهر)