به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، ناهید خداکرمی در چهارمین کنگره بین‌المللی تولید مثل اظهارداشت: تلاش‌های متخصصین زنان و زایمان، ماماها و سایر گروه‌هایی که در حوزه تولید مثل فعالیت می‌کنند، باعث شده تا همه خانواده‌های ایرانی لذت طعم شیرین پدر و مادر شدن را بچشند.

وی افزود: باید مسائل اجتماعی و فرهنگی و همچنین مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت در درون پروتکل‌های علمی زایمان و درمان ناباروری قرار بگیرد.

خداکرمی درعین حال به چالش‌ها و آسیب‌های درمان ناباروری اشاره کرد و گفت: ما باید مراقب باشیم در مسیر بارداری و زایمان، خطری سلامت زنان جامعه را تهدید نکند. به‌طور مثال شاهد مرگ مادری ۴۲ ساله بوده‌ایم که ۱۳ بار IVF شده بود و این مسئله ناشی از فشارهای خانواده‌ها بر تیم درمان است.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران، تاکید کرد: امروزنمی‌توانیم خانواده‌ها را به خاطر درمان ناباروری فقیر کنیم و این وظیفه حاکمیت است که حمایت کند.

وی از درمان ناباروری به عنوان یک کار تیمی نام برد و ادامه داد: در شان جامعه مامایی و متخصصین زنان و زایمان نیست که تعارضات را وارد این حرفه کنیم. زیرا، منافع بیمار بر منافع ما اولویت دارد.  لذا، لازم است که مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی را در عملکرد خودمان بیشتر دخالت داده و اخلاق را تقویت کنیم.

خداکرمی با بیان اینکه تابوی نابارور بودن در ایران شکسته شده است،  تاکید کرد: در واقع نباید هیچ خانواده‌ای در این زمینه  مورد بهره برداری اقتصادی قرار بگیرد.