به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، این وسیله بسیار دراز که ۸۰۰ متر طول دارد و به اندازه ساختمان امپایر استیت در نیویورک است، اولین بار توسط محققان فضایی در هاوایی در تاریخ ۹ اکتبر سال ۲۰۱۷ مشاهده شد.

این صخره فضایی عجیب و غریب که Oumuamua نام گرفته در زمان گردش به دور خورشید سرعت سرسام‌آوری به خود گرفته و این در حالی است که قاعدتا در این شرایط به علت تاثیر جاذبه خورشید باید از سرعت آن کاسته می‌شد.

تحقیقات گسترده‌ری که در این زمینه در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد تحرکات Oumuamua بر مبنای قواعد علم فیزیک قابل توضیح نیست و به احتمال زیاد می‌توان آن را اولین فضاپیما یا ایستگاه فضایی دانست که توسط بشر با دقت بالایی شناسایی شده است.

ظاهرا ضخامت بسیار کم و درازای زیاد این فضاپیمای اسرارآمیز هم برای حفظ سرعت آن در زمان گذر از کنار خورشید بوده است. البته این امر باعث کاهش قابل توجه وزن آن هم شده است.

مستندات و بررسی‌های دانشمندان آمریکایی توسط عده‌ای از همتایان اروپایی آنها هم تائید شده، اما هنوز مشخص نشده که Oumuamua از کجا حرکت خود را آغاز کرده و مقصد آن کجا بوده است. با این حال این احتمال هم وجود دارد که فضاپیمای اسرار آمیز که از نظر ظاهری شبیه به سیگار است از مبدائی در خارج از کهکشان راه شیری وارد منظومه شمسی شده باشد. (فارس)