به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت )، از دیلی‌میل، بنابه گفته جوآنا والوسک از دانشگاه ملبورن کانادا، روش‌های زیر به شما برای داشتن خواب منظم شبانه کمک می‌کند:

۱- مدیتیشن

گاهی اوقات افکار نگران‌کننده ما را در شب بیدار نگه داشته و باعث می‌شوند هورمون اضطراب کورتیزول در بدن‌مان افزایش یافته و نگرانی‌مان بیش از پیش افزایش یابد. بنابراین پیش از خواب مدیتیشن انجام داده و با تنفس‌های عمیق و آرام کردن ماهیچه‌های بدن، اضطراب را از خود دور کنید.

۲- زمان خواب

خوابیدن در یک زمان خاص، به شما کمک می‌کند که سریع به خواب روید. بدن، خود را با ساعت خواب منظم‌تان تنظیم می‌کند و باعث می‌شود زود به خواب روید.

۳- نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های ممنوع

نوشیدنی‌های کافئین‌دار و همچنین الکلی و یا خوردن غذا، پیش از خواب، مغز را تحریک و فعال نگه می‌دارد. بنابراین برای داشتن خوابی راحت، از نوشیدن این نوع نوشیدنی‌ها و غذا خوردن پرهیز کنید.

نور صفحه نمایش وسایل دیجیتالی، ترشح ملاتونین- هورمون خواب- را سرکوب کرده و باعث می‌شود به راحتی به خواب نرویم. بنابراین هرگز این ابزارها را به تختخواب خود نبرید.

۵- تاریک کردن محیط خواب

محیط خواب را بهتر است تا جایی که می‌توانید تاریک کنید. استفاده از چراغ شب خواب هم گزینه خوبی است. بدین‌ترتیب ساعت بیولوژیکی بدن، بدن را برای رفتن به خوابی راحت آماده می‌کند. 

۶- دوری از ساعت رومیزی

دور گذاشتن ساعت رومیزی کمک می‌کند که موقع خواب به شمارش دقیقه‌ها مشغول نشوید. معمولا گذر دقایق موجب اضطراب و نگرانی می‌شوند. 

مترجم: نادیا زکالوند