به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت ) از دیلی میل، دکتر دنیله فورشی، روان‌شناسی از نیوجرسی که در امور روابط زن و مرد و ازدواج تخصص دارد، می‌گوید، بین دو رابطه عاطفی، مدتی را مجرد ماندن، بسیار مهم است. در واقع بدن زن و شوهر درست مانند افرادی که به مواد مخدر، معتاد می‌شوند، به عشق ورزیدن اعتیاد پیدا می‌کند. زیرا سیستم پاداش مغز زن و شوهر هنگام لمس‌کردن یکدیگر، به وسیله انتقال‌دهنده عصبی دوپامین فعال می‌شود و در هر رابطه‌ای، مقدار ترشح دوپامین بسیار زیاد است.

در واقع وقتی زن و شوهر بیش از ۱۰ ثانیه یکدیگر را لمس می‌کنند، دو نوع هورمون اعتیادآور به نام های اکسی توسین و وازوپرسین، در مغزشان ترشح می‌شود. ترشح اکسی توسین در شیر مادر نیز باعث می‌شود که مادر و نوزاد به یکدیگر وابسته شوند. وقتی فردی از همسر خود جدا می‌شود، نه تنها او را از دست می‌دهد، بلکه بخش زیادی از هورمون‌هایی را که در مغزش به واسطه این رابطه ترشح می‌شد نیز از دست می‌دهد. البته بخشی از این هورمون‌ها به حالت ذخیره درمی‌آیند و موجب بد شدن احساس فرد می‌شوند. این مساله باعث می‌شود که او به دنبال رابطه جدیدی باشد و وجود این مواد شیمیایی در بدنش، به او اجازه درست فکر‌کردن و تصمیم‌گیری نمی‌دهد و نمی‌تواند نقاط منفی دیگری را ببیند. در این حالت به جای اینکه او روی هورمون های خود مسلط شود، تحت تاثیر همان هورمون‌ها، بسیار احساسی رفتار‌کرده و تصمیم اشتباهی می‌گیرد.

به گزارش طبنا، این روان‌شناس معتقد است که پس از هر جدایی، افراد باید کمی به خودشان فرصت دهند تا بتوانند در آرامش احساسی، تصمیم‌گیری کنند و بدین ترتیب خود را گرفتار تجربه تلخ دیگری نکنند.

مترجم: نادیا زکالوند