عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه یکی از دلایل مهاجرت افراد برای ادامه تحصیل محدودیت در پذیرش رشته های پزشکی است،گفت: دلیل قابل قبولی برای مهاجرت پزشکان ایرانی به خارج از کشوروجود ندارد.

 

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری سلامت اکبررنجبرزاده درگفت وگو با خانه ملت، درباره اظهارات رییس سازمان نظام پزشکی مبنی براینکه امید به آینده در جامعه پزشکی کمرنگ و برخی پزشکان به دنبال مهاجرت هستند،گفت: درحوزه پرداختی به پزشکان به ویژه برای متخصصان کشور درشرایط بسیار مطلوبی قرار دارد،یعنی این طور نیست که به علت مشکلات مالی و یا حقوق و دستمزد پایین پزشکی تمایل به مهاجرت به کشور دیگری داشته باشد.

 

نماینده مردم اسدآباد درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه شرایط برای فعالیت پزشکان درکشور فراهم است، افزود: البته پرداختی ها به پزشکان به موقع انجام نمی شود، بنابراین مشکلات این چنینی درکشور وجود دارد؛ اما امیدواریم رییس جمهور با اتخاذ تدابیر ویژه این مشکل را هرچه سریعتر رفع کند، هرچندکه مهاجرت درهمه اقشار و اصناف وجود داشته و این موضوع طبیعی است.

 

وی تاکید کرد: برخی افراد درهمه مشاغل بنا به دلایلی به کشوردیگری مهاجرت کنند، این موارد طبیعی بوده و نمی توان مسائل این چنینی را به موضوع درآمد و یا حقوق پایین ربط داد، البته درموقعیت پزشکان عمومی نیز در گذشته تا حدودی پرداختی ها پایین بود؛ اما در خصوص این موضوع نیز درحال حاضر درقالب پزشک خانواده و استقرارآن در مراکز با سطح جمعیتی کمتر حقوق این دسته از افراد نیز افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین به نسبت به اقشار دیگر ،پزشکان عمومی همانند مقامات کشوری حقوق دریافت می کنند.

 

عضو هیات رییسه مجلس با اشاره به اینکه مهاجرت ها به دلایل شخصی انجام می شود،گفت: برخی خانواده ها علاقمند هستند که فرزندانشان در کشورهای دیگر تحصیل کنند، اما شرایط جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت های پرداختی برای پزشکان قابل قبول تراست؛ البته به دلیل محدودیت در پذیرش دانشگاه ها نیز افراد به ناچار به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند.

 

رییس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه امید به آینده در جامعه پزشکی کمرنگ است ، گفت: باید مراقبت کنیم ذخایر نیروی انسانی ما مهاجرت را انتخاب نکنند. متاسفانه تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی ما خود را برای USMLE آماده می‌کنند که علامت خوبی نیست. /