به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان دانشگاه ویرجینیا کامانولث نشان دادند که مصرف سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار به وسیله زنان باردار می‌تواند موجب ناهنجاری‌های مادرزادی شدید، مانند لب‌شکری، در صورت نوزادان شود. همچنین مواد شیرین‌کننده اضافه شده به این سیگارها، عوارض خطرناکی دارند.

بنابر مدل‌هایی که محققان بر اساس علایم رشد در موش‌های جنینی ایجاد کردند، مشخص شد که سیگار الکترونیکی همانند سیگارهای معمولی، موجب نقص‌های مادرزادی در چهره نوزادان مادران سیگاری می شود.

طبق بررسی‌های مراکز پیشگیری و کنترل بیماری در آمریکا، مصرف سیگار الکترونیکی، بیش از هر زمان دیگر مورد توجه افراد، به‌ویژه جوانان، قرار گرفته است. دستگاه‌های ویپ این سیگارها، شش‌های فرد را از ذرات ریز مضر و دیگر مواد شیمیایی موجود در سیگارهای معمولی پر می‌کنند و ترکیبات موجود در ” جویس” این دستگاه‌ها، طی فرآیند حرارت دیدن و استنشاق، تغییر کرده و بدن را تحت تاثیر عوارض منفی خود قرار می‌دهند. زنان بارداری که در معرض دود حاصل از این سیگارها قرار می‌گیرند، احتمال اینکه صاحب نوزادانی با مشکلات لب‌شکری یا کام شکافته شوند، بسیار زیاد است. حتی در برخی موارد، مغز این نوزادان، کمی اما در حد معناداری، دچار تغییر می‌شود.

این محققان در دود حاصل از سیگارهای الکترونیکی، شاهد فلزات سنگین سمی، از جمله کادمیم و سرب، بودند. دودهای سیگار الکترونیکی ترکیبی از پروپیلین، گلیکول، گلیسیرین گرفته شده از سبزیجات، طعم‌دهنده‌ها و در برخی موارد نیکوتین، بوده که در بدن باقی می‌مانند و موجب صدمات جبران‌ناپذیری می‌شوند. برخی از ترکیب‌ها، به ویژه اکریلونیتریل، موجب تاول‌های پوستی، تهوع، سرگیجه و در صورت مقدار بالای آن، مرگ می‌شوند.

به گزارش طبنا، مادران باردار برای داشتن نوزادانی سالم، باید از مصرف هر نوع سیگار- معمولی و یا الکترونیکی- دوری کنند.

مترجم: نادیا زکالوند