به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، صدماتی که سیگار به قلب و ریه وارد می‌کند، به خوبی مستند شده‌اند، اما کمتر کسی در زمینه اثرات منفی آن روی مغز تحقیق و بررسی کرده است. بیماری آلزایمر، نوعی زوال عقل است که بر اثر صدمه به هیپوکامپوس به وجود می‌آید.

تاکنون محققان بر این باور بوده‌اند که کلسیفیکاسیون رگ‌های خونی می‌تواند به مشکلات عروقی مربوط بوده  و این وضعیت موجب کاهش شناختی فرد مبتلا شود. اما تحقیقات محدودی در این  زمینه صورت گرفته است. محققان می‌گویند، کلسیفیکاسیون در مغز، به ویژه با افزایش سن، امری رایج است اما تاکنون نمی دانستند که این اتفاق می‌تواند روی عملکرد شناختی نیز تاثیر منفی بگذارد. در اسکن‌های دقیق‌تر مغزی، نقش کلسیفیکاسیون هیپوکامپوس در زوال عقل کشف شد و محققان توانستند آن را از ساختارهای نزدیک‌شان، مانند شبکه کوروئید، به خوبی تشخیص دهند.

محققان هلندی هنگام بررسی داوطلبان، به ارتباط عوامل خطر عروقی مانند فشارخون، دیابت و سیگار کشیدن روی کلسیفیکاسیون مغز نیز توجه کردند و متوجه شدند که سیگار و دیابت، خطر کلسیفیکاسیون هیپوکامپوس را تا سه برابر افزایش می‌دهد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند تمام افرادی که سیگار می‌کشند، به زوال عقل مبتلا نمی‌شوند اما در خطر این نوع بیماری قرار دارند. علاوه بر آن مصرف سیگار تنش اکسیداتیو و التهاب را افزایش داده و فرد را در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می‌دهد. به طور کلی افراد سیگاری، ۵۰ درصد بیش از دیگران احتمال دارد که به بیماری های ناشی از زوال عقل مبتلا شوند.

مترجم: نادیا زکالوند