به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از خانه ملت، سلمان خدادادی در مورد اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه فاقد فضای باز شهری در صورت بروز زلزله در تهران هستیم، افزود: براساس برآوردها در صورت بروز حادثه‌ای در تهران امکان امدادرسانی به هیچ‌وجه وجود ندارد و در صورت وقوع زلزله تلفات زیادی خواهیم داشت.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با هشدار نسبت به اینکه ساخت برج‌های ۱۵ طبقه در خیابان‌های ۱۲متری و کوچه‌های ۶ متری امدادرسانی به شهروندان تهرانی را در مواقع بحران با مشکل جدی مواجه می‌کند، تصریح کرد: چنانچه یکی از این ساختمان‌ها در زمان بحران تخریب شود نه تنها رفت و آمد خودروهای امداد بلکه تردد عابران پیاده نیز دچار مشکل می‌شود.

وی با انتقاد از اینکه ضوابط و استانداردهای برج‌سازی در پایتخت رعایت نشده است، اضافه کرد: خسارت‌های ناشی از بی توجهی به ضوابط شهرسازی به هیچ وجه قابل جبران نخواهد بود.

این نماینده مجلس، با یادآوری اینکه عملیات خاک و آواربرداری حادثه پلاسکو بیش از ۱۰ روز به طول انجامید، گفت: حادثه پلاسکو باید برای مسوولان درس عبرتی می‌شد اما متاسفانه مردم ایران فراموش کار بوده و از بحران‌ها و حوادث درس عبرت نمی‌گیرند.

خدادادی از تخریب مساکن مهر در زلزله کرمانشاه انتقاد کرد و افزود: در این زلزله ساختمان‌های قدیمی‌تخریب نشد اما متاسفانه ساختمان و بیمارستان‌های نوساز دولتی فروریخت این در حالی است که هیچ مقام مسوولی نیز مورد مواخذه و بازخواست قرار نمی‌گیرد این خیانت را چه کسی باید جوابگو باشد.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با بیان اینکه در صورت وقوع زلزله احتمالی در تهران اگر یک نفر به علت زلزله جان خود را از دست دهد ۱۰ نفر به دلیل نبود شرایط لازم برای امدادرسانی جان خود را از دست می‌دهند، گفت: مراکز امدادرسانی و سوله‌های مدیریت بحران بیش از ۲۰ سال است به منظور خدمات رسانی به حادثه دیدگان در زمان بحران ایجاد شده‌اند اما متاسفانه جای برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات آنها در این سوله‌ها تغییر کاربری داده شده و از اهداف اصلی خود دور شده اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه  سوله‌های مدیریت بحران به تهیه کنندگان تلویزیون اجاره داده شده است، تصریح کرد: چنانچه زلزله احتمالی در تهران اتفاق افتد مسوولان چطور می‌خواهند برای اسکان مردم چاره اندیشی کنند.

وی با یادآوری اینکه شهرداری تهران باید به موضوع تغییر کاربری سوله‌های مدیریت بحران ورود کند، افزود: به نظر می‌رسد هدف از ایجاد سوله‌های مدیریت بحران تامین منافع کارگردان‌ها و تهیه کننده فیلم باشد نه فضایی برای نجات جان مردم در زمان بحران؛ مشخص نیست این مراکز برای مدیریت بحران ساخته شده یا تهیه فیلم متاسفانه هیچ‌کس در این رابطه پاسخگو نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در رابطه با برخی اظهارات مبنی بر اینکه مدیریت بحران تهران با کمبود بودجه و امکانات مواجه است، گفت: این دستگاه باید شفاف سازی کند که منابع اختصاص داده شده را در چه مسیری هزینه کرده که در حال حاضر انتظار تخصیص بودجه را دارد.