دکتر عباس بصیری درگفت‌ وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، درباره بزرگ شدن پروستات در مردان گفت: پروستات در مردان ۲ پیک رشد دارد، یکی در دوران بلوغ است که رشد ناگهانی دارد و یکی نیز بعد از  ۵۰ سالگی . رشد دوران بلوغ مشکلی ایجاد نکرده و عوارض خاصی ندارد اما رشد بعد از ۵۰ سالگی مشکل‌ساز است.

وی با بیان اینکه بزرگ شدن پروستات حالت خوش‌خیمی است که در ۱۰۰ درصد مردان بعد از ۵۰ سالگی رخ می‌دهد، ادامه داد: در ۸۰ درصد موارد  پروستات به سمت بیرون رشد می‌کند یعنی مجاری ادراراز داخل پروستات عبور می‌کند که دراین حالت مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌شود اما اگر این بخش به سمت نواحی مرکزی مجاری ادرار رشد کند باعث بسته شدن مجاری وایجاد مشکلات ادراری خواهد شد.

رئیس انجمن اورولوژی ایران با اشاره به مشکلات اداری ناشی از بزرگ‌ شدن پروستات، اظهار کرد: مشکلات مرتبط با بزرگ شدن پروستات بستگی به میزان تنگ شدن مجاری ادرار داشته و طیفی از مشکلات  شامل باریک شدن ادرار تا قطره قطره شدن یا انسداد ادراری را می‌تواند ایجاد کند. همچنین به دلیل گرفتن مجاری ادرار ممکن است باعث ایجاد عفونت ادراری همراه با سوزش و درد یا تحت فشار قرار گرفتن مثانه شود که این موضوع نیز می‌تواند تکررادرار بی‌اختیاری در ادرار و نهایتا بند آمدن ادرار را در پی داشته باشد.

وی با تاکید براینکه بزرگ شدن پروستات راه پیشگیری ندارد و قطعا رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد:  اما برای درمان آن داروهایی وجود دارد که فشار پروستات را بر مجاری ادراری کاهش داده و باعث می‌شود مشکلات ادراری فرد حل شود  که در ۵۰ درصد موارد درمان دارویی مشکلات را حل می‌کند در باقی موارد نیز راهکارهای غیردارویی وجود دارد.

این اورولوژیست افزود: شایع‌ترین راهکارهای غیردارویی  جراحی برای خارج کردن قسمت بزرگ شده پروستات از داخل کپسول مخصوص آن، تراشیدن تکه‌تکه پورستات و درمان لیزری است که دریک نوع از درمان لیزری آب داخل قسمت بزرگ شده پروستات را تبخیر می‌کنیم و در روش دیگر قسمت بزرگ شده را به وسیله لیزر از قسمت کپسول جدا می‌کنیم البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بصیری با اشاره به امکان سرطانی شدن پروستات گفت: این موضوع در کمتر از ۱۰ درصد مردان اتفاق می‌افتد  وما نمی‌توانیم از تشکیل سرطان جلوگیری کنیم اما می‌توانیم با مراجعه به موقع به پزشک کاری کنیم  که سرطان به مراحل پیشرفته نرسد.