به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر احمد علی نوربالا درنشست خبری اولین انجمن روان‌تنی ایران اظهار کرد: عوامل روانشناختی از جمله تاثیرگزارترین عوامل در بروز بیشتر بیماری‌های جسمانی و سلامت روان هستند.

وی با بیان اینکه اضطراب، افسردگی، جسمانی‌سازی مشکلات روانی و بد کارکردی اجتماعی ۴ علامت مهم مشکلات روانشناختی است، افزود: بنابر ارزیابی ملی سلامت روان در سال ۱۳۷۸،‌ ۲۱ درصد جامعه ایرانی دچار مشکلات روان‌شناختی بود‌ند که براساس ارزیابی دیگری در سال ۱۳۹۰ این آمار ۲۳.۶ و در سال ۹۶، ۲۳.۴۴ بود است.

رئیس انجمن علمی ـ پزشکی روان‌تنی ایران خاطرنشان کرد: در۱۵ سال گذشته دو علامت شامل اضطراب و جسمانی‌سازی مشکلات روانشناختی رشد معناداری در حیطه بروز اختلالات روانتی داشته است.

وی عنوان کرد: فضاهای فرهنگی و اجتماعی می‌تواند اضطراب و نگرانی را بیشتر کند همچنین‌ سردرد، ‌مشکلات گوارشی، بالا رفتن قند و فشارخون از جمله بیماری‌هایی هستند که می‌توانند ریشه در مشکلات روان‌تنی داشته باشند.

نوربالا با اشاره به اینکه بر اساس تحقیق سال ۹۵، مشخص شده که ۸۰ درصد شهروندان تهرانی در یک سال قبل حداقل یک رویداد استرسی‌زا را تجربه کرده‌اند، گفت: البته به نظر می‌رسد که با افزایش آلودگی‌هوا، تصادفات و… این میزان در حال گسترش است.

رئیس انجمن علمی ـ پزشکی روان‌تنی ایران با تاکید بر اینکه شرایط اجتماعی و عوامل رفتاری در بروز مشکلات روان‌تنی بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: شرایط اجتماعی ۵۵ درصد و عوامل رفتاری ۳۰ درصد بر روی سلامت افراد تاثیر می‌گذارند.

نوربالا یادآورشد: برای رفع اضطراب و برخی مشکلات روانشناختی می‌توان از دارو و درمان‌های پزشکی کمک گرفت بنابراین مدیریت استرس، خشم و غم بسیار حائز اهمیت است و افراد باید آموزش‌های لازم را در این زمینه فرا بگیرند و بدون حسن نگرانی از برچسب زدن جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنند.