محمدسیاح؛ خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت)، بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز به عنوان مخالف مسکوت ماندن طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو بیان داشت: یک فوریت این طرح در اردیبهشت ماه از سوی مجلس رأی آورد و اکنون بعد از ۵ ماه کمیسیون تقاضای مسکوت ماندن ۶ ماهه می‌کند که با توجه به تغییرات مدام در شرایط، این مسکوت ماندن معنایی ندارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت خودرو به هم ریخته است و نیاز به قانون‌گذاری داریم چرا که واردات خودرو نیز در شرایطی که تولید خودرو در داخل پاسخگوی تقاضای مردم نیست، مورد نیاز است و باید خلاء قانونی موجود برطرف شود.

علی لاریجانی نیز در این باره گفت: کمیسیون صنایع یک ماه فرصت دارد تا نظر خود را درباره طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو ارائه کند که ممکن است شامل رد یا اصلاح این طرح یا ارائه کلیات و جزئیات آن به مجلس باشد.

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع نیز در ابتدای رسیدگی به این طرح به دلایل پیشنهاد مسکوت ماندن از سوی کمیسیون اشاره کرد و گفت: با شرایط ارزی فعلی نه تنها بازار خودرو بلکه تمام بازارها اعم از ارز، سکه و طلا به هم ریخته است.

وی ادامه داد: دولت تعرفه واردات خودرو را به ۴۰ درصد افزایش داده بود که بعد از تغییر شرایط واردات خودرو به کشور ممنوع شد و عملاً این طرح موضوعیتی ندارد.

در جریان رسیدگی به مسکوت ماندن طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو با ارجاع آن به کمیسیون صنایع برای رسیدگی به کلیات و جزئیات آن با ۱۵۴ رأی موافق، ۳۸ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

پیش از این مسکوت ماندن این طرح به رأی گذاشته شد که نمایندگان با ۴۹ رأی موافق، ۱۳۹ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه با آن مخالفت کردند.