دکتر احمد دلبری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: افراد سالمند برای پیشگیری از مشکلات گوارشی باید از خوردن غذا‌های سرخ شده و چرب اجتناب کنند.

وی با اشاره به اینکه خوردن آب زیاد در زمان سحری اشتباه است، ادامه داد: نوشیدن آب و چایی به میزان زیاد جهت جلوگیری از کم آبی در دقایق انتهایی و قبل از اذان صبح می‌تواند باعث نفخ معده و برگشت محتویات معده به مری شود.

دلبری اضافه کند: مصرف زیاد قند‌های ساده و زود جذب مثل زولبیا و بامیه در سحر باعث ترشح بیشتر انسولین و کاهش قند خون در طول روز می‌شود، برای همین توصیه به مصرف خرما و میوه‌های شیرین بجای این شیرینی‌ها می‌شود.

دکتری تخصصی طب سالمندان اظهارداشت: سرگیجه ناشی از افت فشار خون و کاهش قند خون در سالمندان می‌تواند منجر به سقوط و زمین خوردن می‌شود بنابراین نیاز به مراقبت بیشتری دارد، چای پررنگ، قهوه و کاکائو به علت دفع بیشتر آب از بدن در ماه مبارک رمضان توصیه نمی‌شود.

وی گفت: کم آبی می‌تواند باعث شدت یبوست در سالمندان شود. با توجه به فصل گرما و پیشگیری از گرما زدگی و کم آبی حتی الامکان از منزل خارج نشوند. انجام فعالیت‌های ورزشی و تحرک زیاد باعث تعریق بیشتر و کم آبی بدن می‌شود لذا سعی شود میزان فعالیت‌ها کاهش یافته و از افطار تا سحر انجام شود.

دلبری تصریح کرد: با توجه به جذب کمتر و دفع بیشتر کلسیم در دوران سالمندی مصرف لبنیات کم چرب در وعده غذایی افطار و سحر توصیه می‌شود. به هیچ وجه سحری را از برنامه غذایی حذف نکنید. با عجله سحری نخورده و زمان کافی به آن اختصاص دهید و سعی کنید بعد از خوردن سحری قدری قدم بزنید.

دکتری تخصصی طب سالمندان تاکید کرد: مصرف کربوهیدرات‌های دیر جذب مثل برنج، غلات، سیب زمینی در وعده غذایی سحر کمک به حفظ قند در طول روز می‌کند. خطرناک ترین عارضه روزه داری در بیماران دیابتی کاهش بیش از حد قند خون است. لذا در صورتی که قند خون به کمتر از ۵۰ رسید و یا علائم کاهش شدید قند (گیجی، عدم تمرکز، رنگ پریدگی، تعریق شدید، لرزش اندام‌ها، اختلال دید و سیاهی رفتن چشم) داشتید روزه خود را افطار کنید.

وی افزود: در بیماران دیابتی که پزشک اجازه گرفتن روزه را داده است سعی کنند یک افطار ساده داشته و پس از ۲-۱ ساعت غذای اصلی و قبل از خواب غذای مختصری میل کنند و سحری را به هیچ وجه حذف نکنند.