زهره نیک‌بخت در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه بیماری زونا معمولا در سنین میانسالی و کهولت رخ می‌دهد و در کودکان شایع نیست، افزود: شروع بیماری با درد ناحیه مبتلا به زونا است و این درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

وی اضافه کرد: هرچه سن بیمار بالاتر باشد، این درد شدیدتر است و در سنین پایین‌تر فقط به شکل یک سوزش و گزگز احساس می‌شود. این درد از حدود ۴روز قبل از بروز ضایعات پوستی شروع شده و به همین علت در این زمان احتمال اشتباه در تشخیص بیماری زیاد است و بسته به محل بروز بیماری می‌تواند با درد قلبی، آپاندیسیت، ورم کیسه صفرا، سنگ کلیه یا درد دیسک کمر اشتباه گرفته شود.

نیک‌بخت با تاکید بر اینکه هر کسی که آبله مرغان گرفته باشد دچار بیماری زونا نمی‌شود، اظهارداشت: برای ابتلا به زونا حتما فرد باید قبلا با ویروس آبله مرغان تماس داشته باشد که این تماس می‌تواند منجر به بیماری آبله مرغان شود یا بدون علائم بالینی باشد.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: محل شایع بیماری در ناحیه سینه و پشت تنه است، اما در نواحی صورت، گردن، کمر، اندام تحتانی و اندام فوقانی نیز می‌تواند رخ دهد. ضایعات پوستی مختص بیماری به شکل دانه‌های آبدار و چرکی یا خونی در زمینه پوست قرمز است که معمولا این ضایعات به شکل گروهی در کنار هم قرار گرفته‌اند.

وی گفت: گاهی ضایعات، خیلی وسیع و گاهی خیلی محدودند ولی کلا هرچه سن بیمار بالاتر باشد شدت بیماری و وسعت آن بیشتر است. واگیری ضایعات از طریق راه تنفسی است و فرد در تماس اگر قبلا با ویروس آبله مرغان در تماس نبوده باشد، دچار آبله مرغان می‌شود.