به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)ُ، دکتر فرهاد یغمایی، افزود: کلینیک درمان‌های جایگزین و اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا، بانک جامع جنین اهدایی در کشور را به  منظور ارائه این خدمت مطابق با استانداردهای روز دنیا ایجاد کرده و لیست انتظار دریافت این خدمت را به ۶ ماه و حتی کمتر از آن کاهش داده است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن  سینا، گفت: کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا، بانک جنین اهدایی را مطابق با آخرین پروتکل‌های جهانی، برای ارتقای کیفیت و تسریع روند اهدای جنین ایجاد کرده است.

یغمایی با تاکید بر اینکه انتخاب اهداکنندگان و دریافت ‌کنندگان بر مبنای قانون و مقررات مصوب وزارت بهداشت انجام ‌‌‌می‌شود، شرایط لازم برای اهدا و دریافت جنین و روند ارزیابی آن را چنین تشریح کرد: داشتن سلامت متعارف از نظر بیماری‌های داخلی، روانی، عفونی، ژنتیک، زنان و اورولوژی و نیز، احراز صلاحیت اخلاقی، از جمله شاخص‌های اصلی انتخاب اهداکنندگان و دریافت کنندگان است. همچنین، مسائل حقوقی در ابتدا به  دقت بررسی ‌‌‌می‌شوند و رعایت دقیق و کامل محرمانگی روند اهدا و ناشناس ماندن اهداکننده و دریافت ‌کننده، از اصول مهم این کلینیک است.

مسئول کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن  سینا درباره چگونگی شکل  گیری بانک جامع جنین اهدایی کشور در این مرکز، گفت: این مرکز نزدیک به دو دهه است که خدمات درمان ناباروری به روش لقاح برون تنی (IVF) را به هموطنان ارائه می‌ کند و خوشبختانه به دلیل نرخ بالای موفقیت درمان در این مرکز، بسیاری از زوج‌ها صاحب فرزند می‌ شوند و تعدادی جنین فریز شده از روند درمان ایشان در مرکز باقی می‌ ماند. بنابراین در نخستین گام برای ایجاد این بانک، زوج‌های دارای جنین فریز شده که حداقل یک فرزند سالم داشتند، برای گفتگو درباره اهدای جنین‌های باقیمانده ‌شان به مرکز دعوت شدند.

یغمایی افزود: در جلسات گفتگو به همه پرسش‌های اخلاقی و حقوقی این زوج‌ها پاسخ دادیم و پس از ارائه توضیحات کامل و جامع، رضایت نامه کتبی و حقوقی اهدای جنین از ایشان گرفته شد و از سوی مرکز تعهد داده شد که مشخصات آنها کاملا محرمانه بماند. همچنین، زوج‌های داوطلب اهدا براساس پروتکل‌های و راهنمای علمی‌و به  روز موجود در دنیا، به  طور کامل بررسی شدند. بررسی‌های ژنتیکی و در صورت لزوم، تست‌های غربالگری ژنتیکی انجام شد، واحد جنین  شناسی کیفیت جنین‌ها را ارزیابی کرد و متخصصان نیز، سلامت داوطلبان اهدا را از نظر جس‌‌‌می‌و روانی بررسی کردند. پس از اتمام این مراحل، برخی از داوطلبان فاقد شرایط رد شدند و فقط جنین زوج‌هایی که دارای همه شرایط لازم بودند، در بانک جنین ثبت شد.

مسئول کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا خاطر نشان کرد: مهم  ترین مزیت ایجاد این بانک اطمینان از سلامت روند اهدا و جلوگیری از ورود دلالان و تجاری  سازی این خدمات درمانی است.

وی تصریح کرد: این رویداد یک پیشرفت مهم در روش‌های کمک باروری در کشور به شمار می‌آید و مرکز درمان ناباروی و سقط مکرر ابن سینا، وابسته به جهاد دانشگاهی توانسته با ایجاد بانک جامع جنین‌های اهدایی، مطابق با آخرین پروتکل‌ها و راهنماهای عل‌‌‌می‌جهان در این زمینه و با رعایت دقیق موازین حقوقی و اخلاقی، خدمت مهمی‌‌‌‌ ‌به زوج‌های نابارور کشور ارائه کند.

یغمایی ضمن اشاره به کوتاه شدن زمان دریافت خدمات اهدا از سوی متقاضیان این خدمت، تشریح کرد: تا سال ۹۵ معمولا دریافت تخمک اهدایی با توجه به صف انتظار و منابع موجود از ۲ تا ۴ سال به طول ‌‌‌می‌انجامید که در حال حاضر با توجه به تمهیدات صورت گرفته به کمتر از ۶ ماه کاهش یافته است.

وی در ادامه با تاکید بر مهم ترین دستاورد کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا که بانک جامع جنین اهدایی است، افزود: با توجه به اینکه تا پیش از سال ۹۵ بانک جنین اهدایی به شکلی متعارف شکل نگرفته بود، معمولا تا ۵ سال نیزصف انتظار دریافت جنین اهدایی را داشتیم که در حال حاضر ظرف مدت  ۶ ماه ‌‌‌می‌توانیم پاسخگوی بیماران متقاضی و واجد شرایط باشیم.

یغمایی تصریح کرد: به تازگی نیز به زوجین متقاضی دریافت جنین اهدایی که در سال ۹۶ ثبت نام کرده اند و پرونده آنها تکمیل شده است فراخوان داده شده تا جهت دریافت اهدا به مرکز درمان ناباروری ابن سینا مراجعه کنند.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن  سینا افزود: درمان فوق تخصصی گروهی با داشتن امکانات و تجهیزات منحصر به فرد و کادر علمی‌‌متخصص و با تجربه از جمله مزایای این مرکز است و نرخ بالای موفقیت در درمان ناباروری و درمان‌‌‌های جایگزین نیز همواره از افتخارات ما بوده است. اکنون نیز توانسته‌ایم با ایجاد این بانک از جنین‌های اهدایی دارای کیفیت بالا که با ارزیابی‌های دقیق و سختگیرانه انتخاب شده‌اند، صف‌‌‌‌های طولانی متقاضیان جنین اهدایی را کاهش دهیم و خدماتی پیشرو و ارزشمند را به ایشان عرضه کنیم.