خبرگزاری سلامت: سرطان معده در دنیا ششمین، اما در ایران اولین سرطان شایع در مردان و زنان است. متأسفانه شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در کشور ما سرطان معده است. به تعداد میزانی که در سال سرطان معده کشف می‌شود به همان میزان مرگ ناشی از سرطان معده نیز وجود دارد.

در گذشته آمار سرطان معده خیلی بیشتر بود، یک مدت کاهش یافت اما مجدد رو به افزایش رفت و به نظر می‌رسد که در آینده جزء شایع‌ترین سرطان‌ها باشد. متأسفانه سرطان معده در اکثر موارد در مراحل بالا کشف می‌شود و این امر موجب شده تا شانس درمان قطعی آن در کشورمان کم باشد؛ در حالی که در بسیاری از کشورها سرطان معده چنین وضعیتی ندارد. بنابراین به جز بحث ژنتیکی که شانس سرطان معده را در برخی از قسمت‌های کشور مانند شمال کشور بالا می‌برد، مشکلی هم در نحوه زندگی، تغذیه و آب آشامیدنی وجود دارد که موجب شیوع آن می‌شود.
دکتر حمید سعیدی ساعدی، متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی می‌گوید: عامل ایجاد سرطان معده مانند سایر سرطان‌های گوارشی مواد غذایی است. افرادی که از نمک بالا، ماهی و سایر مواد دودی، فست فودها، مواد کنسروی، مواد چرب  سیگار و مشروبات الکلی استفاده می‌کنند ، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. متأسفانه با ماشینی شدن سبک زندگی، افراد به سمت استفاده از فست فودها و غذاهای کنسروی سوق داده شده‌اند؛ در حالی که ماهیت چنین غذاهایی استفاده از چربی و نمک بسیار بالا است. به همین دلیل مصرف مداوم این نوع غذاها زنگ خطری است برای فاجعه بعدی که با ادامه یافتن آن قدر مسلم فرد را مستعد سرطان معده می کند.

وی ادامه می‌دهد:. با شناسایی سرطان در مراحل اولیه به صورت کامل قابل درمان است، اما با پیشرفت بیماری و علامت دار شدن فرد مانند کاهش وزن، استفراغ‌های مکرر و خونی و همچنین دردهای طول کشیده بالای شکم متأسفانه امکان علاج نیز به شدت کاهش می‌یابد. سرطان معده در مراحل پیشرفته یکی از مهلک‌ترین سرطان‌ها به شمار می‌رود و متأسفانه درمان‌ها تنها تا حدی طول عمر بیمار را اضافه می‌کند. با شناسایی در مراحل اولیه با استفاده از درمان‌های جدید شامل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی به بیمار کمک‌های شایانی خواهد شد. بنابراین هرگاه افراد دچار دردهای طول کشیده در ناحیه بالای شکم و سردل، کاهش اشتها و وزن، تغییر رنگ ناگهانی مدفوع، استفراغ‌های خونی و مکرر، کاهش میل غذایی و سیری زودرس شدند، توجه بیمار را برای مراجعه هرچه سریع‌تر به متخصص گوارش می‌طلبد.

وی با نهایت تأسف یکی از مشکلات جدی افراد را خوددرمانی می داند و عنوان می‌کند: در حالی که خوددرمانی برای سرطان معده به شدت مضر است، زیرا شروع آن به صورت یک زخم شدگی در معده است و زمانی که پس از بروز درد در ناحیه معده فرد دست به خوددرمانی می‌زند تنها علامت درمانی کرده و بیماری در حال پیشرفت است. بنابراین به طور جدی باید از خوددرمانی پرهیز و در اولین فرصت به یک متخصص گوارش مراجعه شود. متأسفانه بیماران بیشتر در مراحل پیشرفته بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند و در این شرایط برای بسیاری از آنها نمی‌توان کار درمانی خاصی انجام داد تا از این بیماری مهلک نجات یابند. به طور کلی افراد جامعه با دوری از استرس و خوددرمانی از مصرف سبزیجات و میوه جات تازه و مواد بدون سم اجتناب کنند.
بر اساس این گزارش، دکتر حسین فودازی متخصص کلینیکال آنکولوژی عدم دسترسی به آب سالم، استفاده از آب چاه و مصرف مواد غذایی مانده و شور، فست فودها و چاقی بیش از حد را از فاکتورهای خطر سرطان معده برشمرد که این امر نیازمند ایجاد تغییر در نحوه تغذیه و فرآوری موادغذایی است. مصرف سیگار مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان به ویژه سرطان‌های دستگاه تنفسی و قسمت فوقانی دستگاه گوارش است؛ در حالی که با کنترل مصرف دخانیات، تغییر سبک زندگی، کنترل وزن و ورزش مناسب، استفاده از غذاهای سالم و بهداشتی شانس ابتلا به سرطان ها تا ۳۰درصد قابل کاهش است.

وی می‌گوید: سالیان اخیر در کشور ژاپن سرطان معده به عنوان شایع‌ترین سرطان کشنده شناخته شد تا این که توسط نظام سلامت مسأله بیماریابی سرطان معده به صورت اجباری نهادینه شد تا در یکسری از افراد که شانس ابتلا به سرطان معده در آنها زیاد بود سالیانه آندوسکوپی انجام گیرد تا این سرطان در مراحل ابتدایی کشف شود و این امر موجب شد سرطان معده که روزی به عنوان کشنده‌ترین سرطان مطرح بود، در حال حاضر به عنوان یکی از درمان پذیر ترین سرطان‌ها تبدیل شده است. شاید نیاز باشد که در کشور ما هم در خصوص سرطان معده چنین تصمیم گیری اعمال شود تا بیماران در ریسک توسط آندوسکوپی در همان مراحل اولیه شناسایی شوند؛ ضمن این که نیاز است مردم ما در خصوص سبک زندگی و مصرف مواد غذایی تغییراتی ایجاد کنند.
همچنین دکتر ناصر ابراهیمی دریانی، فوق تخصص کبد و گوارش و رئیس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) معتقد است که امروزه اثبات شده مصرف تریاک در ابتلا به سرطان‌های مری، معده و پانکراس موثر است. بر خلاف تصور عامه مردم که تریاک شفای تمامی امراض است و موجب بهبود دیابت می‌شود و همچنین افزایش دهنده نیروی جنسی می‌باشد، جز توهم چیز دیگری نیست. مصرف تریاک علاوه بر افزایش شانس ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش حتی در ایجاد سنگ کیسه صفرا و سنگ مجرای صفراوی نقش دارد و متأسفانه کم دیده نمی‌شوند افرادی که به این بلای خانمان سوز دچار هستند.

ابراهیمی دریانی می‌گوید: متأسفانه اغلب اوقات تشخیص سرطان معده در ایران دیر انجام می‌شود، زیرا علائم سرطان معده با سوء هاضمه اشتباه می‌شود. هر بیماری که بالای ۴۰ سال و دارای علائم سوء هاضمه (درد ناحیه معده، ترش کردن، سوزش معده، احساس پری) باشد باید آندوسکوپی شود، زیرا کشور ما با کشورهای غربی تفاوت دارد. معمولا در کشورهای غربی افراد دچار علائم سوء هاضمه در سنین بالای ۵۵ سال آندوسکوپی می‌شوند، اما در کشورهایی نظیر ایران و چین سن انجام آندوسکوپی به دلیل شیوع بیشتر این سرطان پایین‌تر است. بنابراین راه تشخیص سرطان معده آندوسکوپی است و بعد از آن باید از اندوسونوگرافی سی تی اسکن کمک گرفت که سرطان معده به سایر جاهای بدن متاستاز داده یا خیر؛ اگر سرطان معده پخش شده باشد، بیمار زمانی مراجعه می‌کند که متأسفانه شکمش آب آورده و این امر حاکی از آن است که صفاق هم در اثر سرطان معده درگیر شده است. بنابراین مسأله حائز اهمیت جدی گرفتن دردهای شکمی به ویژه در ناحیه معده یا کاهش وزن، بی اشتهایی و کم خونی است که به هیچ عنوان نباید دست کم گرفته شوند.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰