دکتر زهره نیک‌بخت در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب و با اشاره به این موضوع که شیوه‌های زندگی در کنترل آلرژی و اثرات آن بسیار اهمیت دارد، افزود: انتخاب رژیم غذایی مناسب یکی از مهمترین اصول روش زندگی سالم است، انتخاب ماده‌های خوراکی مناسب و حذف مواد تشدید کننده آلرژی و آلرژی‌زا مانند فلفل و انواع ادویه‌ها، دانه‌های روغنی، مغزها مانند پسته، بادام و فندوق و همچنین شیرینی، شکلات و کاکائو جزو رژیم غذایی‌ای باید باشد.

وی با اشاره به این موضوع که خیلی از نشانه‌های آلرژی‌ می‌تواند از طریق پوست بروز کند، ادامه داد: البته کسانی که آلرژی دارند به دلیل اینکه در زمان مصرف این مواد با تشدید آثار آلرژی مواجه می‌شوند کمتر به سمت استفاده از این مواد می‌روند و مشکلی برای کاهش مصرف این مواد ندارند.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه آماری درباره تعداد یا میزان درصدی مبتلایان به آلرژی تاکنون اعلام نشده و شاید وجود هم نداشته باشد، گفت: خانم‌هایی که با مواد شوینده مثل وایتکس یا سایر شوینده‌های قوی سرو کار دارند و در زمان استفاده از آنها دستکش به دست نمی‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی‌ها به ویژه آلرژی‌های پوستی قرار می‌گیرند.

نیک‌بخت اظهار داشت: خیلی از خانم‌ها نمی‌دانند موادی که برای شستشو استفاده می‌کنند ممکن است چه آسیبی به پوست آنها برساند و چقدر در ایجاد و بروز آلرژی موثر است، بنابراین بهتر است تا در زمان استفاده شوینده‌ها دستکش و ماسک داشته باشند.

این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه به طور کلی آلرژی ممکن است در هر قشری از مردم جامعه که در ارتباط با نوعی مواد آلرژی‌ها هستند بوجود بیاید، گفت: در همه موارد افراد می‌توانند با انتخاب روش‌های مناسب برای زندگی، از میزان آثار آلرژی جلوگیری کنند.