به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از لَ‌دِ‌پش مصرف داروی پیشگیری ویروس ایدز Truvada (آزمایشگاه ژیلد) و داروهای مکمل آن به افرادی که در معرض خطر این ویروس هستند، تعلق می‌گیرد.

موسسه ملی تحقیقات ایدز و بیمارستان‌های دولتی پاریس، ۱۴۳۵ داوطلب را از ۳ می ۲۰۱۷ تا اول می ۲۰۱۸ تحت نظر داشتند.این موسسات در کنفرانس بین‌المللی ایدز که در آمستردام برگزار شده بود، اعلام کردند که هیچگونه عفونتی از ویروس ایدز مشاهده نشده است.

از دیگر نتایج مطلوب آن این است که تا کنون هیچ دلیلی برای متوقف سازی این تحقیق وجود نداشته است چرا که اثر نامطلوبی در درمان دیده نشده است. این تحقیق تایید می کند که دارو به خوبی پاسخگو بوده است.

Truvada قرصی ساده است که بر حسب انتخاب، ۴۴% از داوطلبان روزانه و ۵۳% از آنها قبل از  ارتباط جنسی مصرف می‌کردند. این مصرف پیشگیرانه، اولین کاربرد درمانی این دارو نیست، بلکه پیش از این، که دارو از ترکیب دو آنتی ویروس بوده است، مورد مصرف افراد مبتلا به ایدز  قرار می‌گرفته است.

هم اکنون در فرانسه از پیشنهاد موقت مصرف پیشگیرانه این دارو بهره می‌برند،انجمن پیشگیری از ایدز حامی این تحقیقات در پاریس است.

مترجم: سیما دبیریان