دکتر اصغر غفارپور در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره سن مناسب انجام عمل لیزیک چشم اظهار کرد: جهت اصلاح عیوب انکساری چشم از روش‌های جراحی لیزری همچون لازک، لیزیک و فمتولیزیک و … استفاده می‌شوند.

وی با بیان اینکه هر فرد متناسب با سن، نوع بینایی و آزمایش‌های قبل عمل می‌تواند یکی از عمل‌های لیزری مورد تایید پزشک را انتخاب کند، افزود: در لازک بر خلاف لیزیک نیازی به برداشتن لایه‌ قرنیه نیست بنابراین سطحی‌ترین لایه قرنیه بدون برداشتن برش داده و مستقیما لیزر می‌شود و در PRK یا لازک در افرادی که شماره چشم آنها کمتر از منفی ۳ است استفاده می‌شود وجا‌به‌جایی لایه بریده شده قرنیه را به دنبال ندارد.

این متخصص چشم خاطرنشان کرد: بهترین سن جهت اصلاح عیوب انکساری چشم بعد از ۲۵ سالگی است اما انجام عمل جراحی چشمی به هیچ فردی نباید توصیه شود چراکه می‌تواند در برخی از افراد عوارضی همچون خشکی چشم، حساسیت بیش از حد و به وجود آمدن مشکل هنگام رانندگی در شب را به وجود آورد.

غفارپور یادآور شد: افرادی که قصد لیزیک یا به عبارتی اصلاح عیوب انکساری چشم را دارند بیش از آن باید تصویربرداری و آزمایش‌های مناسب را ارائه دهند و افرادی که قوز قرنیه، خشکی شدید چشم یا نازکی قرنیه نداشته باشند می‌توانند نمره چشم خود را اصلاح کنند.

وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده و بیماری‌های روماتیسمی معمولا گزینه‌های مناسبی برای عمل رفع عیوب انکساری چشم نیستند، افزود: البته برخی افراد که دیابت‌های خفیف و کنترل شده دارند می‌توانند با نظر پزشک مورد جراحی قرار بگیرند.