به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، معصومه صالحی در این باره افزود: بر همین اساس به منظور جلوگیری از آسیب‌های بیماری‌های دوره سالمندی و تشخیص زود هنگام آلزایمر، پایلوت طرح غربالگری و امکان‌سنجی تست‌های تشخیصی با همکاری سازمان بهزیستی کشور انجام و با رونمایی از مقاله آن در شهریورماه، نتایج آن نیز اعلام می‌شود.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به اجرای این طرح در سطح کشور با همکاری سازمان‌های دولتی از جمله وزارتخانه‌های بهداشت، رفاه و سازمان بهزیستی، تصریح کرد: هر یک سال تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر، تعویق پنج ساله معلولیت ناشی از این بیماری را به دنبال خواهد داشت. بیماری آلزایمر جزو بیماری‌هایی است که باعث معلولیت‌های شدید در افراد و وابستگی آنها به شخص دیگر برای مراقبت‌های جسمی‌و درمانی و روحی – روانی می‌شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ میلیون نفر در دنیا با دمانس زندگی می‌کنند، گفت: به طور تخمینی ۷۰۰هزار نفر سالمند در ایران مبتلا به دمانس هستند. بر همین اساس لازم است شرایط صحیح مراقبت و قرارگیری در پوشش بیمه سلامت برای آن‌ها اعمال شود. از طرفی هم طبق سفارش وزارت بهداشت، برنامه عملیاتی دمانس نوشته و تحویل این وزارتخانه شده است و در مراحل پایانی بررسی کارشناسان قرار دارد.

رییس انجمن آلزایمر ایران با ابراز امیدواری برای تحت پوشش قرارگرفتن سالمندان سراسر کشور در این انجمن، اضافه کرد: از زمان تاسیس، این انجمن تاکنون ۷هزار نفر مراجعه کننده داشته، اما در حال حاضر حدود ۲هزار و ۸۰۰ نفر تحت پوشش انجمن ما هستند.

مدیرعامل انجمن آلزایمر در ادامه با بیان اینکه طبق پژوهش‌های انجام شده، آلزایمر هفت تا ۹ درصد سالمندان در سنین مختلف را درگیر می‌کند، گفت: آلزایمر نوعی از بیماری دمانس است که درمان ناپذیر بوده و ۶۰ درصد مبتلایان دمانس را در برمی‌گیرد؛ البته با این تفاوت که ۴۰ درصد باقی مانده از مبتلایان دمانس که در اثر کم یا پرکاری تیروئید و بیماری‌های عفونی و بیماری تومورال (سرطان) مختلف به‌ویژه در ناحیه مغز یا بیماری ایدز دارای علامت‌های اختلال در عملکردهای ذهن یا از دست دادن حافظه‌اند، با تشخیص بیماری قابل درمان‌ هستند.(ایسنا)