به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت ) ، محمدابراهیم مداحی در دومین جشنواره روانشناسی در تالار ایوان شمس گفت: آسیب های اجتماعی روی خط قرمز است چنانکه ایران در آمار طلاق، رکورد زده و از هر پنج ازدواج، دو ازدواج به طلاق عاطفی و یک ازدواج به طلاق حقوقی منجر می‌شود.

وی افزود: اختلال سلامت روان قرن بیستم، اضطراب و اختلال سلامت روان قرن بیست و یکم افسردگی است اما در ایران این مساله متفاوت بوده و اختلال سلامت روان اول ما اضطراب، سپس افسردگی و بعد اختلالات روان تنی (سایکوسوماتیک) است.

رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اختلالات روان در ۱۵ سال گذشته، ۵۶ درصد رشد داشته است، اظهار کرد: براساس آمار اعلام شده سازمان جهانی بهداشت، در سال‌های آینده در جهان شاهد رشد ۱۵ درصدی اختلالات سلامت روان خواهیم بود.

وی با تاکید براینکه امروز درجامعه ما اختلالات روان اقلیمی و فرهنگی شده است، توضیح داد: در جامعه ما  نشانگان افسردگی کم شده اما شیوع افسردگی زیاد شده است که نشان می‌دهد برای افسردگی و دلمردگی فرهنگسازی شده و نشاط ضد ارزش شده است.

مداحی با اشاره به ارائه طرح تشکیل کارگروه نشاط با کمک بهزیستی، اظهار داشت: اختلالات روان، اقلیمی شده است به آن معنا که به‌طورمثال آمارخودکشی در برخی استان‌ها بیشتر از میانگین کشوری است.

رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: سازمان بهزیستی با آسیب‌های اجتماعی و بیماری‌های روانی مزمن روبرو است که به حال آنها باید گریه کرد چرا که به جای دیگر پول می‌دهند اما مسئولیت‌ها برعهده بهزیستی است.

وی با اشاره به بودجه پنج هزار میلیاردی سلامت گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت شتاب رشد اختلالات روان ۱۵ درصد است و براساس اعلام وزارت بهداشت خودمان، امکانات‌مان برای این موضوع ۲۰ درصد است بنابراین باید وارد یک فرآیند سه مرحله ای فرهنگ سازی، جریان سازی و نهاد سازی شویم.

مداحی عنوان کرد: ایران در حوزه سواد سلامت روان از بین ۱۳۸ کشور در رتبه  ۱۱۰  قرار دارد که رتبه پایینی است و این موضوع که فردی که به روانشناس مراجعه می‌کند انگ  نخورد نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه  در حوزه رسانه نیز باید فرهنگسازی شود چراکه از طریق سریال و فیلم، پرخاشگری و افسردگی به مردم تزریق می شود،‌ بیان کرد: براساس آمار موسسه گالوپ، ایران نخستین کشور عصبانی و عراق دومین کشور عصبانی دنیا است؛ پرخاشگری و عصبانیت نشانه ناکامی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است که نشانه‌های آن را به فراوان می‌توان در موضوعات مختلف به‌طورمثال در رفتارهای ترافیکی مردم دید و نیاز به تحقیق نیز در این زمینه نیست.

مداحی با اشاره به وجود ۵۰۰ انجمن علمی در حوزه سلامت روان گفت: این انجمن‌ها بجای اینکه مددکار مردم باشند، خودشان مددجو هستند و سالانه ۱۰ میلیون تومان به این انجمن‌ها داده می‌شود.