محمدسیاح؛ خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت): عباس عراقچی در صحن علنی با بیان این مطلب افزود: در لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم راه‌های زیادی برای خروج پیش بینی شده است و ما این موضوع را به عنوان حق خود می‌دانیم، در شرایط فعلی و وجود تحریم‌ها و شرایط امروز کشور، نپیوستن به این لایحه نوعی خودتحریمی‌محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: تعریف تروریسم در این لایحه شامل گروه‌های تکفیری و گروه‌های مشابه را شامل می‌شود که البته از نظر غرب چهار گروه القاعده، طالبان، جبهه النصره و داعش به عنوان تروریسم معرفی و شناخته شده‌اند. ضمن اینکه کشور ما خود قربانی تروریسم بوده است و مقابله با گروه‌های تروریستی بدون پیوستن به چنین معاده‌هایی تقریبا ممکن نیست.

عراقچی اضافه کرد: باید توجه داشت که با وجود مقابله نیروهای ایرانی در کشورهای همسایه علیه ترورسیم متاسفانه راه‌هایی در سیستم بانکی کشور وجود دارد که امکان فعالیت شبکه‌های تروریستی و مواد مخدر را فراهم می‌کند. ما باید وارد همکاری‌های بین المللی شویم تا بتوانیم با چنین پدیده ای مقابله کنیم.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تاکید کرد: تهدیدی که در این لایحه وحود دارد این است که غرب گروه‌های مقاومت را نیز جزو گروه‌های تروریستی قلمداد کند اما از ۲ سال گذشته بر روی این لایحه کار امنیتی و کارشناسی صورت گرفته و در نهایت شورای عالی امنیت ملی گواهی داده که هیچ تهدیدی امنیت‌ای ایران را برای پیوستن به این کنوانسیون تهدید نخواهد کرد.