دکتر مرتضی رجایی در گفت‌و‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره آرتروز زانو اظهار کرد: آرتروز زانو یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی است که مفاصل زانو را درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه با تقویت زانو می‌توان از آرتروز آن پیشگیری کرد‌، افزود: آب درمانی بهترین روش برای تقویت زانو است چرا که ورزش‌های داخل آب سبب شده تا راه رفتن بسیار آسان باشد و فشاری به مفصل‌ها ایجاد نشود.

این متخصص ارتوپد خاطرنشان کرد: افراد باید از ورزش‌های سنگین یا دویدن‌هایی که فشار بر روی مفصل زانو وارد می‌کنند به عبارتی نشان دهنده علامت خطر هستند خودداری و به جای آن نرمش‌هایی که عضلات را تقویت می‌کنند انجام دهند.

رجایی با تأکید بر اینکه افراد باید از انجام کارهایی که زانو بیش از ۹۰ درجه خم می‌شود، پرهیز کنند، ادامه داد: این مسئله سبب شده تا ۸ برابر وزن بدن روی زانو فشار آورده شود بنابراین توصیه می‌شود در کارهای روزانه به هیچ عنوان زانو خم نشود.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از آرتروز زانو باید افراد از نشستن بر روی زمین یا توالت‌های ایرانی خودداری کنند و در زمان‌هایی که مجبور هستند بر روی زمین بنشیند پای خود را دراز کنند تا فشاری بر آن وارد نشود.

این جراح و متخصص بیماری‌های پا و مچ پا یادآور شد: بالا رفتن از پله‌ها نیز می تواند منجر به آرتروز زانو شود بنابراین اگر افراد مجبور به استفاده از پله هستند لازم است پله ها را تک تک بالا رفته و در بین آن استراحت داشته باشند همچنین استفاده از نرده‌ها سبب شده تا فشار کمتری روی زانو وارد شود.

رجایی عنوان کرد: فردی که مبتلا به آرتروز زانو شده و در مراحل اولیه قرار دارد بهتر است از ورزش‌های سنگین خودداری کند و به میزان کافی استراحت داشته باشد همچنین آب درمانی و درمان‌های موضعی کوتاه‌مدت و گرم کردن زانو به وسیله کیسه‌های آب گرم نیز در این زمینه می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

وی ادامه داد: اگر مشکل فرد توسط استراحت رفع نشد باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرده تا عکس‌های رادیولوژی از زانوی وی گرفته شود و اقدامات لازم با توجه به شدت آسیب صورت گیرد که شامل دارو درمانی، فیزیوتراپی و زانو بندهای مخصوص است و همچنین از درمان‌های جراحی و سلول‌های بنیادی PRP معمولا در زمان‌هایی که شدت بیماری زیاد است استفاده می‌شود و در نهایت از عمل جراحی تعویض مفصل زانو نیز می‌توان در افرادی که مشکلات زمینه‌ای دیگر ندارند جهت درمان آرتروز زانو استفاده کرد.

این متخصص ارتوپد با بیان اینکه پروتزهایی که وجود دارند ۱۵ تا ۲۰ سال بدون تعویض قابل استفاده هستند،یادآور شد: بهتر است افراد از زانو‌های خود مراقبت کرده و تا حد امکان از فشار بر روی آن خودداری کنند چرا که تعویض مفصل زانو بهتر است در سن‌های بالاتر انجام شود.