به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از خانه ملت، عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس امروز ( ۳شنبه ۱۸ مهر) در کنگره جمعیت وتوسعه انسانى در جمع نمایندگان مجالس آسیا، گفت: با توجه به گذار جمعیتی ایران و افزایش سالمندان تا سال ۱۴۳۰ نیاز است در حیطه خدمات نگهداری و توانبخشی سالمندان بستر‌سازی صورت گیرد، پس ارائه خدمات توانبخشی و خدمات بهداشتی به سالمندان در منزل و گسترش “سالمندی در خانه” برای استقلال و توانمندسازی آنان با تشکیل شورای ملی سالمندی رصد خواهد شد.

نماینده مردم شیروان درمجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین تدوین سند ملی توانبخشی در حیطه افراد دارای معلولیت یا سالمندان دارای ناتوانی باید مورد توجه قرار گیرد، البته  بسترسازی در خصوص پیمایش و جمع‌آوری اطلاعات در حیطه سالمندان در حال انجام است.

وی تاکید کرد: بر اساس برنامه توسعه ششم تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه‌ها وتوجه ویژه به نقش سازنده آنها تصویب شده است، بنابراین برای سال‌های آتی حضور بیشتر زنان در فعالیت‌های اجتماعی، فعالیت‌های دولتی و NGO ها رصد‌ خواهد شد.

عزیزی ادامه داد: همچنین در حیطه سلامت زنان طرح‌هایی مانند غربالگری سرطان‌های زنان در سراسر کشور با اولویت کارکنان زن و زنان سرپرست خانوار به طور رایگان انجام خواهد شد، از سوی دیگر توانمندسازی بیشتر پزشکان زنان و زایمان و ماماها و حمایت از تهیه مکمل‌های غذایی مانند قرص آهن و اسید فولیک برای استفاده مادران نیازمند رصد خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه در حیطه کودکان و جوانان افزایش سلامت جسمی و روانی و اجتماعی مدنظر است، گفت:  به طور حتم سلامت جسمانی و روانی تمامی دانش‌آموزان دختر در همه پایه‌های تحصیلی دوره اول متوسطه غربالگری خواهد شد و آموزش مباحث بهداشتی به افراد داده می‌شود.

عزیزی با بیان اینکه برای جوانان تسهیل شرایط ازدواج با اعطای وام رصد خواهد شد، افزود: همچنین سند سیاست‌های کلی نظام در حوزه جوانان توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست تدوین است، البته توسعه و پیشرفت نقطه پایان ندارد و با توجه به اینکه انسان موجودی چندبُعدی است؛ نیاز است تمام ابعاد توسعه مانند ابعاد فرهنگی و معنوی نیز دیده شود و رشد و پیشرفت در جوامع در تمام ابعاد باشد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، تصریح کرد: کمال مطلوب آن است که توسعه همراه با عدالت برای تمام فرهنگ‌ها بدون تبعیض مذهبی باشد.