دکتر مهرداد بهلولی درگفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره گرفتگی عروق پا گفت: علل مختلفی موجب گرفتگی عروق اندام تحتانی می‌شود که دیابت، مصرف سیگار و مواد مخدر، بعضی بیماری‌ها مانند برگر و سابقه خانوادگی از جمله مهم‌ترین این عوامل هستند.

وی با بیان اینکه شیوع این بیماری در مردان چند برابر زنان است، ادامه داد: معمولا گرفتگی عروق اندام تحتانی در سن‌های بالای ۶۰ سالگی رخ داده و در سنین پایین‌تر وفور آن کمتر است.

این جراح عروق با بیان اینکه این بیماری ارتباط مستقیم با بیماری قلب ندارد،‌  اظهار کرد: افرادی که عروق پاهایشان درگیر است به احتمال زیاد عروق قلب‌شان نیز گرفته است،  زیرا عوامل مستعد کننده گرفتگی عروق پا مانند دیابت، سیگار و … که پیش‌تر بیان شد، عروق قلب و اعصاب را همزمان درگیر می‌کند.

بهلولی با تاکید براینکه اولین عارضه گرفتگی عروق پا آن است که فرد در زمان راه رفتن احساس خستگی کرده و نیاز به استراحت درمیان پیاده‌روی دارند، اما این بیماری به جایی می‌رسد که درد پای فرد در زمان استراحت نیز خود را نشان می‌دهد، این بیماری باعث ایجاد زخم‌هایی در ناحیه پا می‌شود که به‌راحتی قابل درمان نیستند و اگر نسبت به باز کردن عروق اقدام  نشود به‌تدریج موجب قطع عضو می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: معمولا روش‌های دارویی تاثیر زیادی در درمان این بیماری نداشته و ضروری است نسبت به جراحی باز یا جراحی بسته برای درمان بیمار اقدام شود.