دکتر مهران ‌زمان‌زاده در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره دیابت بارداری اظهار کرد: دیابت بارداری یکی از بیماری‌‌‌هایی است که ممکن است برای برخی از زنان باردار به وجود آید.

وی با بیان اینکه دیابت بارداری در صورتی پیش ‌‌می‌آید که افزایش قند خون در مادر مشاهده شود، افزود: بیماری دیابت معمولا بین هفته‌‌‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری مشاهده می‌شود.

این متخصص غدد خاطرنشان کرد: این بیماری تقریبا در ۴ درصد از زنان باردار مشاهده می‌شود. که دیابت برای مادر و جنین خطرهایی را به همراه خواهد داشت بنابراین باید از بروز این بیماری پیشگیری شود.

‌زمان‌زاده یادآور شد: بیشتر زنان در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمونی باعث اختلالات عدم تحمل گلوکز ‌‌می‌شوند و مقدار قند خون آنها افزایش ‌‌می‌یابد. اگر این اتفاق در سه ماهه سوم بارداری بیافتد خطر ابتلا به دیابت بارداری در فرد مشاهده ‌‌می‌شود.

این متخصص غدد گفت: برخی از نشانه‌‌‌هایی که ممکن است در فرد مبتلا به دیابت بارداری دیده شود شامل احساس خستگی، افزایش اشتها، پرادراری، تشنگی بیش از حد، مشاهده عفونت، بالا رفتن قند خون و افزایش وزن است.

وی با بیان اینکه دیابت بارداری تاثیرات منفی بر جنین دارد، گفت: اگر دیابت بارداری در اولین بارداری بروز یابد ممکن است با خطر  سقط جنین همراه باشد.

‌زمان‌زاده خاطرنشان کرد: اگر دیابت در طی سه ماه دوم یا سوم بارداری پیش آید ممکن است باعث رشد بیش از حد جنین شود و به دنبال آن مشکل کمبود اکسیژن برای مغز نوزاد به وجود خواهد آمد و حتی ممکن است که بعد از زایمان نوزاد دچار افت شدید قند خون شود.