دکتر مهری مهراد در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره علت بی‌اختیاری ادرار در زنان اظهار کرد: بی‌اختیاری ادرار یک معضل پیچیده برای زنان است با توجه به اینکه عده‌ای زیادی از بانوان در دوران زندگی از این مشکل رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه بی اختیاری ادرار در زنان به سن، تعداد زایمان‌ها، هورمون‌های بارداری یا پیش یائسگی بستگی دارد، افزود: وجود بیماری‌هایی همچون پارکینسون، دیابت، دیسک‌های کمر و ضایعات نخانی نیز می‌تواند سبب بروز بی‌اختیاری ادرار در زنان شود درحالی که بدون هیچ بیماری زمینه‌ای نیز می‌توانیم شاهد بروز این مشکل باشیم.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران خاطرنشان کرد: بی اختیاری ادرار استرسی زمانی به وجود می‌آید که فرد در حال سرفه، عطسه، خندیدن یا انجام فعالیت‌های فیزیکی همچون پریدن یا ورزش کردن به علت شل شدن عضلات کف لگن است.

مهراد ادامه داد: نوع دوم بی‌اختیاری ادرار زمانی است که فرد بلافاصله بعد از احساس ادرار باید به دستشویی برود و اگر این کار با تاخیر همراه باشد ریزش ادرار به وجود می‌آید همچنین نوع سوم بی‌اختیاری ادرار ترکیبی از هر دونوع است.

وی عنوان کرد: نوع چهارم بی‌اختیاری ادراربه صورتی است که فرد مداوم خیس است و کنترلی بر ادرار خود ندارد این مشکل به ویژه در افرادی که دیابت دارند و قند خون خود را چکاب و کنترل نمی‌کنند یا زایمان در سن بالا داشته‌اند مواجه هستند بنابراین باید مداوم از پد بهداشتی استفاده کنند.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران یادآورشد: هرچقدر که بی‌اختیاری ادرار در زنان زودتر تشخیص داده شود درمان آن راحتر است به طور مثال تزریق PRP  در واژن این مشکل را رفع می‌کند اما با گسترش بیماری و عدم رعایت فرد مبتلا به دیابت ممکن است فرد نیاز به عمل جراحی پیدا کند.