سمانه نجارزادگان؛ طبنا(خبرگزاری سلامت): ۲۳ فروردین روز دندانپزشک نام دارد که به دلیل اهمیت این رشته و تاثیر آن در سلامت مردم یک روز در تقویم به آن اختصاص داده شده است. بزرگان، سیاستمداران و دولتمردان زیادی در این رشته تحصیل و تلاش کرده‌اند گام‌های موثری در جهت سلامت دهان و دندان مردم بردارند.

دندانپزشکی از جمله مشاغلی بوده که انتخاب آن گاه به معنای وقف زندگی در این راه است و در ایران دندانپزشکانی هستند که  پا را از حیطه خود دندانپزشکی فراتر نهاده‌ و فعالیت‌های مختلف و برجسته‌ای داشته‌اند از جمله آنها دکتر سید علی ریاض، محمد جواد نظریه مهر، سیامک شایان، بهرام پارسایی، احمدی بیدگلی و محمد حسین قربانی از نمایندگان مجلس بوده که در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده و تلاش کرده‌اند تا در زمانی که بر کرسی‌های مجلس تکیه زده‌اند اقدامات مناسبی جهت ارتقای این رشته و رفع دغدغه دندانپزشکان در راستای ارائه خدمات بهتر به هموطنان را انجام دهند.

محمد حسین قربانی، نماینده مجلس دهم، که خود یک دندانپزشک است در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره چالش‌های پیش روی حوزه دندانپزشکی و اقداماتی که مجلس در این زمینه انجام داده است، می‌گوید: نمایندگان مجلس که بخش سلامت را مد نظر قرار داده‌اند حوزه‌های مختلف این حوزه را جدا از یکدیگر ندیده و در واقع بخش‌های مختلف را با یکدیگر مدنظر قرار می‌دهند و در حوزه سلامت کلیات مختلف در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در این دوره از مجلس ۳ دندانپزشک و در دوره قبل ۴ دندانپزشک در مجلس حضور داشته اند، می‌افزاید: اجرای طرح تحول سلامت مورد توجه نمایندگان بوده و در واقع در نظر گرفتن منابع  مختلف و نظارت بر نحوه اجرا و هزینه در عملکردها نیز مورد توجه است. دندانپزشکی در حوزه سلامت است که مبحث بیمه‌ها و سازمان‌های بیمه گر نیز در آن باید مدنظر قرار گیرد که در حال حاضر بخشی از خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه سلامت بوده و هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه مردم در حوزه دندانپزشکی با هزینه‌های بالایی مواجه هستند و این مسئله نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان یک چالش و مشکل برای مردم به شمار می رود، می‌گوید: نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند که خدمات بیشتر و بهتری در این حوزه به مردم ارائه و خدمات گسترده‌تری تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر به ویژه بیمه سلامت قرار گیرد تا از این طریق مشکلات مردم در حوزه دندانپزشکی کاسته شود همچنین افزایش تعداد یونیت‌های دندانپزشکی مدنظر قرار گرفته و خوشبختانه وزارت بهداشت گام‌های موثری نیز در تحقق این موضوع انجام داده است.

چالش‌هایی در حوزه دندانپزشکی

قربانی در مورد مهمترین چالشی که حوزه دندانپزشکی با آن مواجه است، می‌گوید: دندانپزشکان همچون سایر گروه‌های پزشکی درگیر سازمان‌های بیمه‌گر نبوده چرا که خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه‌ها کمتر از سایر رشته‌ها است البته مراکز درمانی کم و بیش با مشکل تاخیر در پرداخت معوقات مواجه‌اند.

وی عنوان می‌کند: افزایش تعداد یونیت‌های دندانپزشکی و بیشتر شدن خدمات بیمه سلامت برای مباحث این حوزه و ارتقاء کیفیت آموزش در دانشکده‌های دندانپزشکی از جمله مباحثی بوده که در مجلس شورای اسلامی مورد توجه نمایندگان بوده و امیدواریم موفقیت‌های زیادی در این زمینه حاصل شود.

در ادامه دکتر احمد بیگدلی، دندانپزشک و نماینده مجلس دهم نیز در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره مهمترین مشکلات و مطالبات مردم در حوزه دندانپزشکی می‌گوید: با توجه به اینکه هزینه‌های دندانپزشکی بالا است و مردم با مشکلات اقتصادی روبه رو هستند باید اولویت‌هایی برای بهداشت دهان و دندان در نظر گرفته شود و در این زمینه باید دولت و خانواده‌ها پیشگیری را از ۷ یا ۸ ماهگی نوزاد شروع کنند.

وی می‌افزاید: باتوجه به وضعیت اقتصادی حکم‌فرما در جامعه، خانواده‌ها با هزینه‌های بالا جهت درمان دندان‌ها روبه‌رو هستند بنابراین ضرورت دارد دولت همانطور که در بحث بهداشت و درمان ورود کرده است با همراهی و کمک‌های مجلس بتواند هزینه‌های پیشگیری و درمان خدمات دندانپزشکی را نیز کاهش دهد.

حضور چشمگیر دندانپزشکان در مناطق محروم

این نماینده مجلس عنوان می‌کند: خوشبختانه پیگیری‌ها سبب شده تا وجود دندانپزشکان در مناطق دور افتاده تسریع شود و در دولت یازدهم خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم و روستاها اجرایی شود که در کاهش فقر و هزینه‌های خانواده موثر بوده است.

بیگدلی با بیان اینکه در سنین مختلف مشکلات دندانپزشکی متفاوت است، می‌گوید: در زیر ۷ سال بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان اهمیت فراوانی دارد که با کمک وزارت بهداشت و آموزش و پرورش این امر منسجم و خوشبختانه با پیگیری‌های بیشتر رعایت بهداشت دهان و دندان در پیش دبستانی‌ها بیشتر از گذشته نهادینه شده است.

وی بیان می‌کند: امیدواریم  در ۲۰ سال آینده مشکلات پوسیدگی و خرابی‌های دندان‌ها به طور چشمگیری کاهش یابد در مورد دندانپزشکی سالمندان نیز بیشترین مشکل سالمندان مربوط به ریشه‌ها و بی دندانی است.

این دندانپزشک خاطرنشان می‌کند: از جمله مطالبات مهم دندانپزشکان که از طریق مجلس نیز پیگیری شد امتحانات تخصصی بود که سبب نارضایتی دندانپزشکان شد چراکه طبق اصول و رفرنس‌های جدید ارائه شده درحالی که پیش از آن این امر اعلام نشده بود.

هرچند که طی سال‌های گذشته نمایندگان تلاش کرده اقدامات موثری برای رفع دغدغه‌های مردم در حوزه دندانپزشکی بردارند ولی با این وجود تا رسیدن به شرایط ایده‌آل فاصله وجود دارد و هموطنان بسیاری باید بخش زیادی از بودجه اقتصادی سبد خانواده را برای دریافت خدمات دندانپزشکی دریافت کنند.