دکتر مهدی قاسمی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره بدبینی برخی از زوج‌ها نسبت به یکدیگر اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین مشکلات روانپزشکی بد گمانی‌های زن و شوهرها نسبت به یکدیگر است و اگر رفتار همسران به نوعی باشد که موجب سوء تعبیر توسط دیگری شود طبعا سبب ایجاد بد گمانی می‌شود.

این روانپزشک با اشاره به اینکه شخصیت‌های  بدگمان یا پارانوئید در هر چیزی به دنبال مفاهیم پنهان هستند و گمان می‌کننند همیشه توطئه‌ای بر علیه آنان در جریان است، یادآورشد: این افراد نسبت به همسر خود مشکوک هستند، یعنی به صورت آشکار یا پنهان مراقب همسرشان هستند.

قاسمی بیان کرد: به حالت شدید و حاد بدگمانی هذیان حسادت و خیانت زناشویی گفته می‌شود. به این ترتیب که بدون وجود هیچ گونه دلیلی مبنی بر بی‌وفایی همسر برای فرد این اعتقاد ایجاد می‌شود که همسرش به او خیانت می‌کند.همچنین گاهی اوقات برخی زوجین در مسائل بسیار جزئی که هیچ ارتباطی هم با موضوع ندارد آن را با عنوان خیانت مطرح می‌کنند.

وی گفت: در برخی از مواقع بدگمانی حالت هذیانی جنبه طولانی مدت دارد حتی در صورتی که فرد بیمار بپذیرد که تحت درمان قرار گیرد احتمال درمان او بالا نیست و تنها بعد از طلاق این بدگمانی برطرف می‌شود.

این روانپزشک با تاکید براینکه شدیدترین و حادترین نوع حسادت و خیانت زناشویی در بیماران اسکیزوفرنی وجود دارد، اضافه کرد: در این بیماران دیده می‌شود که فرد به صورت ناگهانی دچار هذیان شده و معتقد است همسرش به او خیانت می‌کند.

قاسمی ادامه داد: به دنبال این هذیان ناگهانی امکان دارد که فرد همسرش را مورد ضرب و شکنجه قرار دهد تا از وی اعتراف بگیرد و گاهی اوقات حتی دیده می‌شود که این افراد همسران خود را به دنبال ابتلا به هذیان‌های ناگهانی به قتل می‌رسانند.

وی یادآور شد: متاسفانه طی سال‌های اخیر در کشورمان به علت ورود موادی نظیر شیشه و مواد محرک دیگر دیده شده که فرد پس از مصرف آنها دچار نوعی روان پریشی حاد همراه با هذیان و توهم می‌شود.

این روانپزشک بیان کرد: گرچه مصرف حشیش و بروز هذیان حسادت و خیانت زناشویی به شدت اختلالات هذیانی و یا بیماری اسکیزوفرنی نیست اما زمینه ساز بسیاری از اختلافات و قتل‌های خانوادگی می‌شوند بنابراین در صورت بروز هر یک از موارد اشاره شده میان همسران، مراجعه آنان به روانپزشک بسیار ضروری است.