به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر ژاله رجوی در آستانه روز جهانی بینایی در رابطه با بیماری استرابیسم اظهار کرد: این بیماری در واقع انحراف چشم است و زمانی که دو چشم نتواند همزمان در یک راستا نگاه کند و دو  تصویر چشم منطبق نباشد، ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه فرد مبتلا به استرابیسم در یک ‌راستا به یک جسم نمی‌تواند نگاه کند زیرا یکی از چشم‌ها به سمت داخل، خارج و یا بالا و پایین منحرف شده است، افزود: این مشکل دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها مادرزادی بوده و از ۲ تا ۶ ماهگی بروز می‌یابد. درمان این مشکل مادرزادی اکثراً جراح است  و تا دو سالگى بهتر است که انجام گیرد تا نتیجه خوبى حاصل شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن استرابیسم عنوان کرد: دومین نوع استرابیسم اکتسابى و اغلب به علت عیوب انکسارى است که معمولا از دو سالگی چشم انحراف پیدا می‌کند و در ۴ سالگی انحراف دائم می‌شود. در واقع فرد نیاز به عینک داشته ولی به او ارائه نشده است و به علت دید کم وجبران عیب انکسارى انحراف پیدا شده است

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: درمان در این افراد اغلب تجویز شماره عینک آنها است ولی گاهی هنوز همه انحراف بر طرف نمی‌شود و برای درمان نیاز به جراحی است.

رجوی گفت:‌ گاهی کودک هنگام بازی دچار  ضربه به چشم می‌شود که به دنبال آن پارگی قرنیه و آب مروارید وانحراف پیش می‌آید و باید قرنیه دوخته و آب‌مروارید عمل شود و اگر انحراف باقی ماند، به عنوان عمل سوم انجام گیرد.

وی بیان کرد: از علل اکتسابى دیگر انحراف می‌توان از  وجود توده فضا گیر در سر و به دنبال آن فلج اعصاب چشمی و انحراف چشم نام برد. همچنین دیابت و فشارخون در صورتی که کنترل نشوند می‌توانند انحراف چشم را به همراه داشته باشند و برای درمان این مشکل ابتدا دیابت را کنترل و اگر ۶ ماه تا یکسال انحراف  رفع نشد برای درمان انحراف جراحی انجام می‌‌دهیم.