شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

  • سیاست خارجی
  • 22:50 - 1398/4/12
بوروکراسی اداری، سد صنعت داروسازی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، عباس کبریایی زاده با اشاره به مشکلات صنعت داروسازی کشور در سال گذشته گفت: این مشکلات ناشی از ناکارآمدی‌هایی بود که در انجام وظایف بخش‌های مختلف دولت وجود داشت، به خصوص در نظم دادن و انضباط در تخصیص ارز به نیازهای صنعت داروسازی و تأمین نقدینگی مورد نیاز صنعت بود. چرا که دولت به دلیل دیرکردهایی که در پرداخت‌ها به سازمان‌های بیمه گر داشت، بیمه‌ها به همان نسبت به داروخانه‌ها پرداخت داشتند و داروخانه‌ها نیز به شرکت‌های پخش و در نهایت این پرداختی‌ها به شرکت‌های دارویی با تأخیر صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: البته در ۶ ماهه دوم سال گذشته با اصلاح مدیریتی و پیگیری‌های وزارت بهداشت، شاهد بودیم که شرایط در تخصیص ارز مورد نیاز صنعت داروسازی کشور بهتر شد.

کبریایی زاده به شعار سال ۹۸ که «رونق تولید» نامگذاری شده است اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم رونق تولید در کشور اتفاق بیافتد، دولت باید روان تر کار کند و دیوان سالاری حاکم بر دولت که در بخش‌های مختلف وزارت بهداشت، بخش بازرگانی وزارت صمت، گمرک و نظام بانکی ایجاد شده، مهم‌ترین عامل رکود در صنعت داروسازی کشور است.

وی ادامه داد: صنعت داروسازی برای گرفتن مجوز، در حال حاضر نیازمند اخذ مجوزهای بسیار بسیار طولانی و بوروکراتیک است که در این فرایند باید انتظار بروز فساد اداری را داشته باشیم. متأسفانه هر روز شاهد یک مانع جدید از طرف گمرکات، سازمان توسعه تجارت، وزارت بهداشت، نظام بانکی و…، برای شرکت‌های تولیدی در کشور هستیم.

کبریایی زاده تاکید کرد: اگر به دنبال رونق تولید هستیم، باید ابزارهای آن را فراهم کنیم که مقرون به صرفه کردن تولید است. امروز شاهد هستیم که انواع عوارض و مالیات‌ها از بخش تولید گرفته می‌شود و قیمت تمام شده کالا در کشور روز به روز در حال افزایش است.

وی اظهارکرد: آشفتگی که در تأمین بسیاری از کالاهای پشتیبان وجود دارد، متأسفانه قیمت تمام شده کالا در کشور را بالا برده است.

کبریایی زاده تاکید کرد: اگر می‌خواهیم رونق تولید اتفاق بیافتد، باید بوروکراسی «مرگ آور» که باعث آسیب صنعت شده و فساد اداری که در گوشه و کنار نهادها و دستگاه‌های دولتی وجود دارد و محصول همین بوروکراسی و دیوان سالاری اداری است، برچیده شود.

وی افزود: دولت نباید دستش را در جیب صنعت کند تا بتواند نیاز مالی خودش را از این محل، تأمین و آن را به بدترین شکل هزینه کند. خرج این دولت بزرگ و ناکارآمد را عمدتاً باید مردم و صنایع پرداخت کنند و همین عوامل باعث می‌شود قیمت تمام شده کالا در کشور افزایش پیدا کند.

نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تاکید کرد: انتظار صنعت از مسئولان، این است که کاری بکنند تا قیمت تمام شده کالا در ایران مقرون به صرفه و قابل رقابت با کالاهای خارجی باشد و فشارهای وارده بر صنعت را کم کنند.

اخبار پربازدید