به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر ایرج‌حریرچی در نشست تبادل تجهیزات علم و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی و اعطای جایزه مصطفی، گفت: کشور ما قبل از سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ از لحاظ تولید مقاله وضعیت مناسبی نداشت.

وی افزود: از سال ۲۰۰۱ در طی یک دوره ۱۰ ساله با اهتمام، برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌هایی که انجام شد که عمدتا موتور محرکه و هدایتگر آن نیز مقام معظم رهبری بودند، در تولید مقاله رشد سریعی پیدا کردیم که دو دلیل داشت؛ یکی آنکه با تعهد مدیریت ارشد، برنامه‌ریزی‌های صحیحی اتخاذ شد و دیگر اینکه معمولا در وضعیتی که ارقام پایین است، رسیدن به ارقام بالا نسبت به وضعیتی که از حد متوسط به حد بالا در حرکت باشیم، آسانتر است، چراکه رقابت‌ها سخت‌تر و حرکت‌ها تدریجی‌تر است.

سخنگوی وزارت‌بهداشت با بیان اینکه در این دوره ۱۰ ساله رشد خوبی از لحاظ تعداد مقالات داشتیم اما از حیث کیفی موفقیت، چشمگیر و قابل توجه نبوده است، ادامه داد: در سال ۲۰۱۱ در تولید کمی مقالات دچار کندی محسوسی شدیم، اما بعداز دو سه سال باز هم رشد کمی را به دست آوردیم، ولی باید توجه شود که در کنار رشد کمی رشد کیفی هم وجود دارد.

وی افزود: در حال‌حاضر تعداد مقالات ما ۱۰ سال زودتر از افق چشم‌انداز افزایش یافته است و از لحاظ تعداد تولید مقاله از کشور ترکیه هم جلو زده‌ایم و در اسکوپوس ۵۲ هزار مقاله داریم که رتبه ۱۶ جهانی را دارا هستیم و در ISI نیز ۴۴ هزار مقاله داریم که رتبه ۲۱ جهانی و رتبه دوم منطقه را برای ما به ارمغان آورده است.

دکترحریرچی با بیان اینکه بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ در مقالات ISI میزان ۱۶ درصد رشد داشتیم، خاطرنشان کرد: رشد کمی در شاخص کیفی نیز تغییراتی حاصل کرده است، چراکه در ۴ سال گذشته تعداد محققان ما از ۲۵۰ محقق به ۶۰۰ نفر رسیده و تعداد دانشمندان یک درصد علوم ‌پزشکی‌مان نیز از ۸ نفر به ۴۶ نفر افزایش پیدا کرده است.

قائم مقام وزیربهداشت گفت: روند رتبه کشور از لحاظ استنادات که چندین سال پیش رتبه ۴۹ بود، درحال حاضر به رتبه ۱۸ جهانی رسیده است و در ۴ سال گذشته تعداد استنادات مان ۴۰۰ درصد رشد داشته است که ارقام قابل توجهی است، اما کافی نیست.

وی درخصوص رسیدن به فناوری‌ها گفت: شاید تولید مقاله مانند یادگیری رانندگی باشد و مسیرهایی را طی کند، اما این حرکت زمانی مثمرثمر واقع می‌شود که راننده به یک مقصد از پیش تعیین شده‌ای برسد و علاوه بر آن، ارزش افزوده‌ای هم برای کشور ایجاد کند یعنی نوآوری و فناوری افزایش پیدا کند.

دکتر‌حریرچی با بیان اینکه در نوآوری از رتبه ۱۰۶ به رتبه ۷۸ در سال ۲۰۱۶ رسیدیم اما ناکافی است، اظهارداشت: درحال حاضر در وزارت‌بهداشت ۶۰۷ شرکت دانش‌بنیان داریم و در ۴ سال گذشته از این شرکت‌ها حدود یک میلیارد دلار فرآورده خریداری کردیم و ۷۴ مرکز رشد مستقر در دانشگاه‌ها داریم و ۳۴۰ محصول دارویی در شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شود.

وی همچنین خطاب به دانشجویان گفت: جوانان عزیز، آینده این مملکت به شما وابسته است و باید با این شاخص‌ها، علم، تولید مقاله و استناد به مقاله و تولید محصول فناورانه و تولیدات دیگرتان را در حوزه علوم‌پزشکی با بروندادها و پیامدها (out come و out put) بسنجید، یعنی بیش از تولید مقاله باید به این بیندیشید که مثلا این کار چقدر می‌تواند مرگ‌و‌میر کودکان زیر ۵ سال یا مرگ و میر مادران را کاهش بدهد؟ یا درست است که امید به زندگی در کشور ما در ۳۰ سال اخیر بیش از ۲۵ سال رشد کرده و به ۷۴ سال رسیده است، اما باید به ارقام بالاتر بیندیشیم و درست است که هزینه‌های کمرشکن سلامت در چندسال اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما نتایج تحقیقات شما می‌تواند راهکاری نشان بدهد که حتی یک نفر هم دچار هزینه‌های فقرزای سلامت نشود.

دکترحریرچی ادامه داد: باید راهکاری ارائه بدهید تا فرمایش مقام معظم رهبری مبنی براینکه بیمار به جز رنج بیماری درد دیگری نداشته باشد، محقق شود، تا حمایت مالی و بیمه‌ای بیشتر شود و رضایت بیماران جلب شود و راهکار اینها در دستان شماست تا علم نافعی که منجر به اقدام عملی می‌شود، حاصل شود.

سخنگوی وزارت‌بهداشت در ادامه سخنان خود تصریح کرد: سال گذشته تعداد مراجعه افراد به سیستم بهداشتی درمانی در حوزه سرپایی اعم از ویزیت پزشک، داروخانه، آزمایشگاه، فیزیوتراپی و رادیولوژی، ۸۲۰ میلیون بار مراجعه بوده است، یعنی هر ایرانی ۱۰.۳ بار مراجعه داشته است، لذا باید متدی ارائه شود که حتی یک درصد رضایتمندی مردم را افزایش دهد و به این ترتیب، در کل کشور حجم رضایتمندی به شکل معناداری بالا می‌رود.

وی گفت: در سال گذشته ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار بستری داشتیم و هرکدام چند روزی در بیمارستان مهمان بودند، اما اینکه مطابق با کرامت انسانی با آنها رفتار شود و آنها بیمارستان را خانه خود بدانند، می‌تواند نتایج مطالعات دانشجویی، رزیدنتی و یا سطوح بالاتر باشد.

دکتر‌حریرچی در پایان تاکید کرد: امیدوارم با تلاش و همت خود فعالیت و تحقیقات خود را در راستای آلام بیماران و حل مشکلات مردم به کار گیرید که ماحصل آن خیر دنیا و آخرت برای همه است.