دکتر محمدرضا صفری‌نژاد در گفت‌‎وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: کاهش میل جنسی در خانم‌ها به چهار دسته عمومی، موقعیتی، اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌شود که درمان هر یک از این حالات نیازمند روش اختصاصی است.

وی ادامه داد: در حالت عمومی‌ بیمار در هر شرایط مکانی، زمانی و فردی، دارای کاهش میل جنسی است. در حالت موقعیتی بیمار همیشه دارای کاهش میل جنسی نیست بلکه در شرایط زمانی، مکانی و مواجهه با فرد خاصی دچار کاهش میل جنسی می‌شود. به عنوان مثال خانمی‌ ممکن است در مواجهه با شوهر اجباری دچار کاهش میل جنسی شود.

صفری‌نژاد اضافه کرد: در حالت کاهش میل جنسی اولیه یک خانم از بدو شروع زندگی دچار کاهش میل جنسی و در حالت ثانویه بعد از شروع زندگی جنسی یک دوره از نظر میل جنسی طبیعی بوده و بعدا بنا به عللی دچار کاهش میل جنسی شده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه تشخیص و درمان کاهش میل جنسی در خانم‌ها نیازمند دانش و مهارت است، گفت: معمولا از خانمی‌که با مشکل کاهش میل جنسی به پزشک مراجعه می‌کند برای تشخیص دقیق و درمان مناسب سوالات زیادی در زمینه‌های سلامتی عمومی، عملکرد جنسی، رابطه جنسی، علل بیولوژیک شامل اختلالات هورمونی یا بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری‌های عصبی بویژه مواردیکه سبب ایجاد درد می‌شوند و علل روانی شامل دید منفی نسبت به رابطه جنسی به دلیل باورهای شخصی، اجتماعی و فرهنگی یا سابقه سوء استفاده جنسی و تجربه ناخوشایند در روابط جنسی، مثل روابط همراه با خشونت و بالاجبار پرسیده می‌شود.