به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، از دیلی میل، محققان دانشگاه توبینگن و مرکز تحقیقات بالینی مغز در آلمان در بررسی‌های خود به روشی برای درمان بیماری پارکینسون دست یافته‌اند و آن را “نقطه شروع جدید” برای درمان این بیماری می‌دانند. در سلول‌های عصبی بیماران مبتلا به پارکینسون، ژن GBA، وجود دارد که موجب سفتی در ماهیچه‌ها، آهستگی حرکات، لرزش، اختلال خواب، خستگی مفرط شده و کیفیت زندگی بیمار به قدر پایین می‌آید که به ناتوانی در انجام کارهای روزمره اش منجر می‌شود. در حقیقت این ژن باعث می‌شود میتوکندری‌های موجود در سلول‌ها- که از آنها با نام نیروگاه‌های سلول‌ها یاد می‌شود- به درستی کار نکنند.

این محققان در بررسی‌های خود سلول‌های عصبی را با شکلی از ویتامین B3 به نام نیکوتینامید ریبوساید تغذیه کردند و این ویتامین توانستمیتوکندری‌های جدیدی تولید کند. بدین ترتیب میتوکندری‌های تازه تولید شده، می‌توانند برای سلول‌های عصبی فرد مبتلا به پارکینسون، نیرو و انرژی تازه‌ای فراهم کنند.

محققان در آزمایشی دیگر، به ژن GBA در مگس، نیکوتینامید ریبوساید دادند تا اثر آن را روی یک موجود زنده مشاهده کنند. آنها متوجه شدند که این ویتامین می‌تواند جلوی مرگ سلول‌های عصبی را بگیرد و به این نتیجه رسیدند که مصرف این شکل از ویتامین B3، می‌تواند نقطه شروع درمانی برای مبتلایان به پارکینسون باشد.

نتایج فوق، مهر تاییدی بر تحقیقات گذشته در خصوص فواید بسیار نیاسین – شکل دیگری از ویتامین B3- روی سلامت سلول‌های مغز و درست کار کردن آنهاست. اکنون در آمریکا، اثر درمانی این ویتامین روی بیماران مبتلا به پارکینسون در حال آزمایش و بررسی است.

به گزارش طبنا، از آنجایی که برخی از مکمل‌ها، عوارض جانبی دارند، محققان می‌گویند پیش از مصرف هر شکل از آنها باید با یک متخصص مشورت کرد.

مترجم: نادیا زکالوند