به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، سلول‌های عصبی مغز انسان برای تفکر، یادآوری خاطرات و یادگیری به مواد مغذی و اکسیژن نیاز دارند و صدمه یا مرگ هر کدام از آنها یکی از دلایل اصلی ابتلا به زوال عقل است. محققان ژاپنی بر این باورند که می‌توان با استفاده از امواج فراصوت، بیماری‌های زوال عقل در انسان را درمان کرد. حدود ۸۵۰ هزار نفر در بریتانیا و بیش از ۵ میلیون نفر در آمریکا به زوال عقل مبتلا هستند.

درمان با امواج فراصوت، نوعی درمان غیرتهاجمی است که می‌تواند برای افراد مسنی که در خطر بالا قرار دارند، بدون نیاز به جراحی و یا بیهوشی، چندین بار، به کار برده شود.

محققان خون‌رسانی به مغز موش‌ها را محدود کرده و شرایطی شبیه زوال عقل در آنها به‌وجود آوردند. سپس امواج فروصوت کم شدت را روزی سه برابر و هر بار ۲۰ دقیقه روی مغز این موش‌ها به‌کار گرفتند. این نوع درمان در مدت سه ماه، ۱۱ بار روی موش‌ها انجام شد. پس از گذشت این مدت، ژن‌های تشکیل رگ‌های خونی و رشد سلول عصبی به وسیله امواج فراصوت  فعال شدند و موش‌ها در مسیر بهبود قرار گرفتند.

در بررسی‌های گذشته نیز مشخص شده بود افرادی که در دوران کهنسالی خود دچار فقر هستند بیش از افراد دیگر گرفتار بیماری‌های زوال عقل می‌شوند. همچنین تغییر سبک زندگی و ارتقاء آن می‌تواند از ابتلا به این بیماری تا حد زیادی پیشگیری کند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، داشتن سبک زندگی سالم، فعالیت‌های فیزیکی و روابط اجتماعی و تعامل بیشتر با دنیای اطراف از عوامل مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های زوال عقل محسوب می‌شوند.

مترجم: نادیا زکالوند