به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، به گفته محققان کودکان مبتلا به نوعی اگزما پوستی موسوم به درماتیت آتوپیک در معرض ریسک بالا ابتلا به آسم در سنین بالا قرار دارند.

محققان همچنین عنوان می‌کنند که گرد و غبارهای خانگی از عوامل اصلی ابتلا به هر دو بیماری آسم و درماتیت آتوپیک هستند، چراکه قرارگیری در معرض آنها باعث ایجاد التهاب می‌شود. در این مطالعه، محققان با ایجاد یک مدل موشی، به بررسی رابطه بین این دو بیماری پرداختند.

جولی دکرز، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات دانشگاه جنت بلژیک، در این‌باره می‌گوید: «آزمایش ما نشان داد التهاب پوستی ناشی از ذرات گرد و غبار خانگی منجر به تشدید التهاب آلرژیک می‌شود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «این واکنش متفاوت از واکنش به قرارگیری مستقیم ریه‌ها در معرض گرد و غبار خانه و بدون وجود التهاب پوستی است.»

تیم تحقیق در این آزمایش دو ترکیب ضدالتهابی کورتیکواستروئیدها و آگونیست‌های PPAR (آلفا) را در قالب یک درمان واحد بر روی موش‌ها ترکیب کردند. این درمان ترکیبی به شکل موثری موجب تسکین درماتیت آتوپیک شد، اما در پیشگیری از واکنش آسم آلرژیک در ریه‌ها ناموثر بود.

به گفته محققان، «این درمان به شکل قابل توجهی موجب کاهش شدت آسم از طریق مقابله با یک عامل واکنش ایمنی در ریه‌ها شد. از اینرو این درمان می‌تواند معالجه احتمالی برای التهاب پوست آلرژیک و تشدید آتوپیک باشد.»(مهر)