جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با اشاره به علائم ابتلا زنان به آندومتریوز گفت: افرادی که سابقه ابتلا به این بیماری در خواهر، مادر و به طور کلی اقوام درجه یک، دو و سه آنها مشاهده شده در خطر بیشتری هستند.

 

دکتر آمنه السادات حقگو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با آندومتریوز اظهارداشت: واضح ترین علامت آندومتریوز درد قاعدگی شدید، درد هنگام رابطه زناشویی، لکه بینی و نامنظمی قاعدگی و درد های بین دوره ای است که خیلی اوقات شدت درد نسبت به درد های معمول قاعدگی متفاوت است.

 

 

وی افزود: اما از سوی دیگر بیماران آندومتریوزی هستند که کاملاً بی علامت بوده ومتأتسفانه تنها زمانی که با یک عارضه مراجعه می کنند، متوجه این بیماری می شوند.خیلی اوقات که آندومتریوز سبب تخریب تخمدان می شود، ممکن است بیمار از کم شدن میزان خون قاعدگی شکایت داشته باشد یا قاعدگی اش به تعویق بیفتد یا حتی دچار یائسگی زودرس شود.

 

 

وی در پاسخ به اینکه آیا آندومتریوز سرطانی می شود؟ گفت: درصد تبدیل آندومتریوز به سرطان بسیار ناچیز است و آنچه پزشکان را از اندومتریوز می ترساند سرطان نیست ولی گفته شده که اگر بیماری کیست شکلاتی در تخمدان دارد باید اطمینان حاصل شود که ضایعه سرطانی نیست و بعد با خیال راحت به درمان های دیگر پرداخت.

 

 

جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی در مورد اینکه درمان چطور انجام می شود؟ گفت: آندومتریوز در کشور ما همانطور که ناشناخته است درمان مشخصی هم ندارد و مراکز معتبر زیادی برای درمان این بیماری نیست.تعداد مراکزی که روی آندومتریوز کار کردند و می دانند چطور باید درمان شود نیز بسیار محدود است.

 

حقگو گفت: آندومتریوز نیاز به یک تیم برای درمان دارد که آن تیم اعم از متخصص زنان، جراح روده، متخصص ارولوژی و روان درمانگر دارد و همه این افراد در مرکزی که برای درمان اندومتریوز در نظر گرفته شده، باید باشند و بر اساس نیاز بیمار مراجعه انجام گیرد.اما بسته به طیف بروز این بیماری روش های درمانی مانند هورمون درمانی،رژیم درمانی و جراحی درصورت بروز کیست شکلاتی خطرناک وجود دارد.

 

وی افزود: علاوه بر این لاپاراسکوپی یک جزء لاینفک از تشخیص و درمان اندومتریوز است که فردی که دست به عمل آندومتریوز از طریق لاپاراسکوپی می زند باید تخصص کافی در این زمینه داشته باشد چون برخی اوقات نه تنها مشکل بیمار حل نمی شود بلکه ممکن است مشکلش گسترش پیدا کند.

 

جراح لاپاراسکوپی پیشرفته و هیستروسکوپی گفت: در میان افرادی که بیشترین احتمال بروز این بیماری را دارند،می توان به زنان و دختران در سنین ۲۵ تا ۳۵ سال، افرادی که تجربه ابتلا به این بیماری را داشته اند، کسانی که تا به حال بچه دار نشده اند و دارای قاعدگی طولانی تر از ۷ روز و سیکل ماهانه کوتاه تر از ۲۷ روز و سن شروع قاعدگی قبل از ۱۲ سال، هستند اشاره کرد.

 

حقگو عنوان کرد: از سوی چون مسئله ژنتیک نیز از جمله علل بروز بیماری در نظر گرفته شده است، افرادی که سابقه ابتلا به این بیماری در خواهر، مادر و به طور کلی اقوام درجه یک، دو و سه آنها مشاهده شده در خطر بیشتری هستند.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰