دکتر بتول دادخواه در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره سکته مغزی اظهار کرد: در حال حاضر سن ابتلا به سکته مغزی نسبت به گذشته حدود ۱۰ سال کاهش یافته است  که دلایل آن آلودگی هوا، سبک زندگی ناساسم، بی تحرکی، نشستن‌های طولانی مدت، مصرف فست‌فودها، افزایش مصرف چیپس، پفک و قلیان و استعمال دخانیات است.

وی با تاکید بر اینکه استرس از جمله موارد بسیار تاثیرگذار در تصلب شرایین، تنگی عروق و سکته مغزی است، افزود: مشاهدات حاکی بر این است که استرس همانند فشارخون و دیابت افراد را مستعد سکته مغزی می‌کند.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: دردهای طولانی مدت گردنی به ویژه در ناحیه پشت گردن و سر باید جدی گرفته شوند چراکه درد در این نواحی گردنی همیشه به دلیل اسپاسم عضلات نیستند و می‌تواند نشانه‌ای از بروز بیماری خطرناک باشد.

دادخواه اضافه کرد: هنگامی که گردن درد در نواحی بالای استخوان ترقوه، جلو و پایین گردن باشد می‌تواند گره‌های غدد لنفاوی را درگیر کند بنابراین ضرورت داشته که فرد هرچه سریع‌تر تحت معاینه و بررسی پزشک گوش، حلق و بینی یا متخصص مغز و اعصاب قرار گیرد چراکه ممکن است نشانه‌ای از سرطان‌های سر و گردن باشد.

وی یادآور شد: گره‌های لنفاوی زیر یک سانت توسط خود بیمار قابل تشخیص نیستند اما فرد باید در صورت مشاهده دردهای طولانی مدت و مبهم که به صورت ناگهانی به وجود می‌آیند و فرد هیچ سابقه‌ای در این زمینه نداشته است یا به صورت ۲۴ ساعته و به صورت خفیف، متوسط و دائمی فرد را درگیر می‌کند،به پزشک مراجعه کند.

این متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: دردهای تیرکشنده و گذرا در نواحی مختلف گردن چندان خطرناک نیستند و ممکن است به علت فشار عصبی یا کار زیاد به وجود آیند اما این دردها نیز باید توسط پزشک حاذق مورد بررسی قرار گیرند.