به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مهرزاد حمیدی، درباره سوءتغذیه برخی از دانش‌آموزان به خصوص در مناطق محروم بیان کرد: باید حتماً این مسئله پیگیری شود، چراکه در برخی نقاط دانش‌آموزان بسیاری از این موضوع رنج می‌برند.

وی در رابطه با هشدارهای وزارت بهداشت در خصوص چاقی دانش‌آموزان اظهار کرد: قائم مقام وزارت بهداشت در مصاحبه‌های خود اعلام می‌کند که دانش‌آموزان نمک زیاد مصرف می‌کنند و بیش از اندازه چاق شده‌اند. باید به آقای حریرچی بگویم که این بچه‌ها با خانواده‌های خود فست‌فود می‌خورند؛ بنابراین باید این مسئله را باید از درون خانواده‌ها پیگیری کرد.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: همکاری تنگاتنگی با وزارت بهداشت برای در اختیار گذاشتن دیتاهای مختلف در خصوص دانش‌آموزان داریم؛ اما متاسفانه برخی آمارها تنها در ابتدای سال تحصیلی بیان می‌شود و بعد فراموش می‌شود. این مسائل حساسیت‌های لازم را دارد، اما باید بگویم که ما نیز برنامه‌هایی برای حل این مشکلات داریم. با وزارت بهداشت همکاری‌های بسیار زیادی داریم و تحقیقات وزارت بهداشت نیز نشان می‌دهد که مداخله‌های ما موثر بوده است.

وی در ادامه با اشاره به طرح پیمایش ملی تحت عنوان کاسپین که در سال ۹۰ انجام شده است، عنوان کرد: در این پیمایش مشخص شد که ۲۱.۲ درصد دانش‌آموزان یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند.  این مسئله را بررسی کردم تا اطلاعاتی در این مورد کسب کنم تا در نهایت مشخص شود که طرح‌ها و برنامه‌ها چه جهت‌گیری باید داشته باشد.

حمیدی خاطرنشان کرد:‌ فعالیت‌های حرکتی دانش‌آموزان باید افزایش پیدا کند، امروزه کم‌تحرکی مشکل جدی دنیا است، چرا که شهرنشینی افزایش یافته است، در کوچه‌ها فعالیتی دیده نمی‌شود؛ زمین خاکی‌ها، تیم‌های والیبال، بازی‌های کوچه‌ای برچیده شده است و به جای آن فناوری‌های نوین جایگزین شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر ضرورت ایجاد فرصت‌های تحرک بین دانش‌آموزان گفت: از چهار سال پیش این کار را آغاز کرده‌ایم. طرح‌هایی را اجرا کرده‌ایم که اعتیاد موبایلی و اینترنتی را کنترل و فعالیت بدنی را ترویج کرده است. المپیادهای ورزشی به جای اینکه سراسری باشد، در مدارس برگزار می‌شود. حیات پویا از برنامه‌های دیگر بوده است، به طور مثال در کف حیاط مدرسه نقاشی‌هایی کشیده شد تا دانش‌آموزان به جای اینکه چیپس بخورند، بپرند. ورزش صبحگاهی و کانون‌های ورزشی درون مدرسه‌ای را که پس از تعطیلی مدارس شروع به فعالیت می‌کند، راه‌اندازی کرده‌ایم تا دانش‌آموزان بتوانند در آن شرکت کنند.

وی گفت: به نسبت چهار سال گذشته میزان فعالیت‌های حرکتی را اضافه کرده‌ایم و با استقبال دانش‌آموزان مواجه شده‌ایم. مقایسه تحقیقات ملی برای پیمایش که دانشگاه علوم پزشکی آنها را در سال‌های ۹۱ و ۹۴ انجام داده، نشان می‌دهد؛ روند چاقی علی‌رغم اینکه تعداد دانش‌آموزان افزایش پیدا کرده، متوقف شده است که این یک موفقیت بزرگ است.

وی خاطرنشان کرد: چاقی بین دختر و پسر وجود دارد، اما در دخترها متوقف شده و در پسرها ۳ دهم درصد کاهش پیدا کرده است. باید به این فکر کنیم که آمار را به سه درصد کاهش برسانیم. این آمارها نشان می‌دهد که تلاش‌های مدرسه به تنهایی کفایت نمی‌کند، چرا که تحرک در خانواده‌ها و محلات کمتر شده است، بنابراین این کاهش نیز تنها به دلیل مداخله مستقیم ما است.

وی افزود: والدین نباید تا این اندازه درگیر کنکور شوند، بلکه باید برای ورزش آنها نیز هزینه کنند. سلامتی نسل و کودک از فرمول‌های ریاضی باید مهم‌تر باشد. این آگاهی‌بخشی در حال انجام گرفتن است. با انجمن اولیا و مربیان این کار انجام می‌شود، چرا که کودک بیش از ۶ ساعت در اختیار ما نیست. پس اگر بخواهیم کودک را اجبار به فعالیت‌های حرکتی کنیم باید دستگاه‌های ایجاد تحرک در محلات ایجاد شود.

حمیدی ادامه داد: تا زمانی که رسانه‌های گروهی درگیر فعالیت‌های ورزشی و بین‌المللی هستند و به ورزش‌های همگانی توجه نمی‌کنند آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد. در حال حاضر تنها ماوای تحرک در مدارس است از طرفی دختران ما با این مشکل مواجه هستند که تناسب اندام خود را در کم خوردن حفظ کنند به جای اینکه تحرک کنند و این  باعث می‌شوند که از درون با مشکل مواجه شوند. باید تناسب اندام از طریق حرکت ایجاد شود.(ایلنا)