شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

  • سیاست خارجی
  • 22:50 - 1398/4/12
داروی موضعی برای چاقی یا لاغری وجود ندارد

دکتر فاطمه میرزایی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: خیلی از افراد تمایل دارند که صورتی پرتر و در عین حال بدنی بدون چربی اضافه و لاغر داشته باشند.

وی ادامه داد: افرادی که با رژیم یا هر شکل دیگری وزن خود را کاهش می‌دهند با مشکلی به نام لاغری صورت و کوچک شدن آن مواجه می‌شوند. طبیعتا این افراد نیز تمایل دارند بدون افزایش سایز بدن، صورتشان مثل قبل پر و غیراستخوانی باشد.

میرزایی معتقد است: تمایل و آرزوی این افراد به داشتن صورتی چاق‌تر یا لاغرتر آنقدر زیاد می‌شود که حاضر می‌شوند هر هزینه‌ای را متحمل می‌شوند تا به این خواسته برسند و این خود انگیزه بالایی به سوداگران فرصت‌طلب می‌دهد که به دروغ محصولاتی را به عنوان چاق کننده یا لاغرکننده صورت معرفی کنند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اضافه کرد: این در حالی است که در عمل و دنیای واقعی امکان ندارد که دارویی موضعی یا خوراکی بتواند صورت را حجیم کند بدون آنکه بدن را تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه این چنین داروهایی می‌تواند عوارض تشدیدکننده‌ای در بدن افراد داشته باشد، تاکید کرد: چنین محصولاتی یا اساسا اثری نداشته و آنچه در مورد آنها ادعا می‌شود واقعیت ندارد یا اگر اثری هم دارند به بهای وجود کورتون و عوارض فراوانی مثل اضافه وزن عمومی، چاقی شکمی، استریاهای فراوان و آکنه شدید و پوکی استخوان و… خواهد بود.

میرزایی با بیان اینکه هیچ قرص، دمنوش یا کرمی نمی‌تواند تاثیر غذایی که افراد می‌خورند را داشته باشد، افزود: سازندگان داروها و مکمل‌ها دوست دارند مردم باور کنند که به‌سادگی خوردن یک قرص، دمنوش یا حتی مالیدن یک لوسیون، چربی‌های خود را آب کنند، متاسفانه نتیجه گرفتن در این مورد نیازمند تلاش است، یعنی افراد باید در آشپزخانه انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشند نه در انتخاب داروها.

اخبار پربازدید