به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان دانشگاه جان هاپکینز دارویی تولید کرده‌اند که تولید نوعی مولکول را که به بدن اجازه خلاصی از کلسترول را نمی‌دهد و مسئول تنظیم مو، پوست و رنگ چشم است، متوقف می‌کند. این دارو می‌تواند عوارض پیری را نیز معکوس کند.

محققان، موش‌های آزمایشگاهی را به گونه‌ای تغییر ژنتیکی دادند تا به بیماری تصلب شرایین مبتلا شوند. معمولا عوامل خاصی مانند مصرف بیش از حد چربی، کلسترول و قند موجب ابتلا به این بیماری در انسان می‌شود. سپس این موش‌ها به دو دسته تقسیم شدند و به یک گروه، غذای مخصوص موش‌ها و به گروه دیگر غذای پرچرب رایج در کشورهای غربی دادند. موش‌های دارای رژیم غذایی پرچرب، به جراحت‌های پوستی و خاکستری شدن و ریزش موها مبتلا شدند.

این آزمایش نشان داد که رژیم غذایی پرچرب موجب مشکلاتی در پوست و مو می‌شود و علایم پیری را به سرعت در فرد نمایان می‌کند. ۷۵درصد از موش‌های آزمایشگاهی پس از ۳۶ هفته مصرف غذای پرچرب، به التهاب و جراحت‌های پوستی و مشکلات سفیدی و ریزش مو مبتلا شده بودند.

سپس این محققان دارویی به نام D-PDMP ساختند که می‌تواند جلوی تولید گلیکوفینگولیپید( GSL) را بگیرد. GSLها، ملکول‌های چرب و قندی هستند که در پوست و همچنین غشاء های سلولی دیگر یافت می‌شوند. آنها روی توانایی بدن در استفاده، جابه‌جایی و خلاصی از کلسترول‌هایی که باعث مسدود شدن رگ‌های خونی می‌شوند، اثر می‌گذارند.

محققان این دارو را به موش‌ها دادند و به زودی نشانه‌های درمان، از جمله رویش مجدد موها و سیاه شدن آنها و همچنین کاهش التهاب پوستی، در آنها پدید آمد.

به گزارش طبنا، محققان با بررسی بیشتر این دارو در آینده، امیدوارند بتوانند با استفاده از این دارو، بیماری‌های پوستی مانند داء‌الصدف و جراحت‌های ناشی از دیابت یا جراحی پلاستیک را درمان کنند. در واقع آنها حتی امیدوارند بتوانند تاسی و سفیدی مو را در افرادی که در مسیر پیری قرار دارند، نیز درمان کنند.

مترجم: نادیا زکالوند