به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا می‌گویند که این کشف می‌تواند راه را برای درمان بهتر افسردگی‌ها، درد و اعتیاد افراد هموارتر سازد.

از کتامین برای اولین بار سال ۱۹۶۳، هنگام جنگ ویتنام به عنوان داروی بیهوشی استفاده شده بود و سال‌ها بعد، ۱۹۷۰، برای بیهوشی در جراحی‌های سبک به کار رفت. کتامین به دلیل اینکه ساختاری شبیه داروی روان‌گردان و توهم‌زای فن‌سیکلیدین دارد، سوء‌مصرف آن می‌تواند موجب توهم در افراد و اعتیاد آنها شود.

اما محققان استنفورد از این دارو روی حیوانات آزمایشگاهی به عنوان ضدافسردگی استفاده کردند و معلوم شد که می‌تواند علایم افسردگی را فقط در مدت چند ساعت درمان کند. در حالی که داروهای فعلی ضدافسردگی، ۴ تا ۶ هفته وقت لازم دارند تا بتوانند روی فرد افسرده اثر بگذارند.

این محققان تحقیقات خود را روی نمونه‌های انسانی نیز شروع کرده و به درمان ۳۰ بزرگسال افسرده که به هیچ دارویی پاسخ مثبت نمی‌دادند، پرداختند. پس از ۳ روز، ۹۰ درصد از علایم افسردگی نیمی از این بیماران بهبود یافت. محققان می‌گویند، کتامین جلوی عملکرد گیرنده انتقال‌دهنده عصبی گلوتامات را می‌گیرد و یادگیری، حافظه و عملکرد شناختی را درمان می‌کند. همچنین از آنجایی‌که بین افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و درد، ارتباط واضحی وجود دارد، چنانچه این دارو بتواند بیماری افسردگی را درمان کند، برای درمان اعتیاد و تسکین درد نیز موثر خواهد بود.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند بتوانند در آینده‌ای نه چندان دور از این دارو در درمان مبتلایان به افسردگی استفاده کرده و آنها را با سرعت بیشتری به زندگی عادی برگردانند.

مترجم: نادیا زکالوند