به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، متخصصان شنوایی می‌گویند، این روزها، جوانان به آن دسته از ناشنوایی هایی مبتلا می‌شوند که در ده یا بیست سال گذشته به طور معمول در افرادی مشاهده می‌شد که در دهه ۵۰ سالگی شان قرار داشتند. از دست دادن شنوایی غیرقابل درمان است و بنابر آمار اعلام شده، در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون بریتانیایی دچار ناشنوایی شده‌اند و تخمین زده می‌شود که این تعداد تا سال ۲۰۳۵، به ۱۵.۶ میلیون نفر برسد که نشان از افزایش بیش از ۴۰ درصد دارد.

ساختار گوش درونی به نام حلزون گوش، که اصوات را به شکل ارتعاش دریافت می‌کند، ۱۵۰۰۰ مو دارد. وجود سلول‌های حسی این موهای ریز، برای شناسایی امواج صوتی ضروری هستند. اما آنها بسیار شکننده هم هستند و وقتی صدمه ببینند، فرد ناشنوا می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله در بریتانیا به وزوز گوش مبتلا شده‌اند و متاسفانه بیشتر مردم نمی‌دانند، صدای بلند آنها را گرفتار وزوز دایمی گوش می‌کند.

متخصصان گوش می‌گویند با استفاده از هدفون‌های باکیفیت و مدرن امروزی می‌توان تا اندازه‌ای گوش را از خطرات صدای بلند محفوظ نگهداشت. البته بهترین پیشگیری، شنیدن موسیقی در حد تحمل گوش است و نباید مقدار صدا بیش از ۸۶ دسی بل شود. در ضمن هدفون‌های صدا خفه کن تولید شده است که می‌توان با استفاده از آنها گوش خود را از صدمات صداهای بلند و مضر محیط- مانند مشاغل پر سروصدا – محفوظ نگهداشت.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند با پیشگیری از صداهای بلند و آسیب رسان، قدرت شنوایی خود را حفظ کنید. در ضمن چنانچه به هر نوع وزوز گوش مبتلا شدید که دایمی است، حتما با پزشک مشورت کنید.

مترجم: نادیا زکالوند