دکتر امین شاهرخی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره فلج‌مغزی کودکان اظهارکرد: این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های اعصاب کودکان محسوب می‌شود که می‌تواند به دلیل مشکلات و سختی مادران باردار در هنگام زایمان به وجود آید لذا پیشگیری از آن تا حدودی قابل انجام است.

وی افزود: زایمان زودتر یا دیرتر از موعد و زایمان در مکان‌های نامناسب همچون بیمارستان‌های دور افتاده که امکانات خوبی برای مراقبت پس از زایمان ندارند و ممکن است نوزاد با کمبود‌اکسیژن یا CP  مواجه باشد، احتمال ابتلای نوزاد به فلج‌مغزی را افزایش می‌دهد.

این فوق تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب کودکان با اشاره به اینکه در زایمان سزارین بیشتر احتمال فلج‌مغزی وجود دارد، عنوان کرد: مادری که قرار بوده  نوزاد خود را سر موعد به صورت طبیعی زایمان کند اما این امکان فراهم نشده است و به سراغ زایمان‌سزارین رفته و دیرتر از زمان لازم یا زودتر فرزند خود را به دنیا آورده، ممکن است نوزادش دچار فلج‌مغزی شود.

شاهرخی تاکید کرد: توصیه ما مبنی بر این بوده که زایمان مادر باردار به روال طبیعی باشد. مراقبت‌های قبل از زایمان رعایت شود همچنین باید توجه داشت که داشتن تغذیه مناسب مادر باردار سبب شده تا نوزاد کمتر با آسیب‌هایی همچون فلج‌مغزی مواجه شود.

وی با بیان اینکه در هر ۱۰۰ هزار تولد ۲۳ تا ۲۵ نفر ممکن است در معرض خطر فلج‌مغزی باشند، گفت: ژنتیک در بروز این اختلات موثر است . هنگامی که نوزاد یا کودک دارای اختلال‌حرکتی CP یا فلج‌ مغزی است لزوما به معنای دارا بودن اختلال و عقب‌ماندگی‌ذهنی نیست که عموم مردم گمان می‌کنند اگر فردی اختلال‌حرکتی دارد از نظر ذهنی نیز دچار مشکل است بنابراین این افراد می‌توانند ادامه تحصیل دهند و شغل مناسب برای خود پیدا کنند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال با بیان اینکه یکی از عوامل مهمی که سبب فلج‌مغزی در نوزادان می‌شود ازدواج‌های فامیلی است، خاطرنشان کرد: بیماری‌های ژنتیکی همچون CP در کشور ما به خصوص در مناطقی که ازدواج‌های فامیلی بیشتر است به طور چشمگیری مشاهده می‌شود.

شاهرخی در پایان عنوان کرد: مادران بارداری که دچار مشکلات قلبی و عروقی هستند بهتر است کمتر در معرض آلودگی‌هوا قرار بگیرند چراکه این مسئله می‌تواند سبب کمبوداکسیژن در جنین و درنهایت فلج‌ مغزی آن شوند.