به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، علی‌محمد شاعری فرونشست زمین را واقعیتی تلخ و انکارناپذیر دانست و گفت: برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی، تداوم خشکسالی و پدیده تغییر اقلیم در بروز این پدیده نقش زیادی دارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با هشدار نسبت به اینکه روند فرونشست زمین در سال‌های اخیر تشدید شده است، افزود: در برخی مناطق کشور مانند تهران، اصفهان و خراسان این پدیده نمود بیشتری دارد.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس دهم، با یادآوری فرونشست ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری دشت‌های کشور، گفت: فرونشست زمین مرگ خاموش است و خطر آن از زلزله، قحطی و خشکسالی برای کشور بیشتر است زیرا بسیاری از تاسیسات کشور در آینده بر اثر این پدیده خسارات جبران ناپذیری خواهند دید.

وی ادامه داد: همچنین این پدیده ساختمان‌ها، ابنیه و اراضی کشاورزی را نیز تهدید می کند و خسارات‌های غیرقابل جبران مالی و جانی زیادی را در پی خواهد داشت.

شاعری با بیان اینکه برای کنترل پدیده فرونشست باید برای مدیریت منابع آب تصمیمی اساسی گرفت، تصریح کرد: بی‌شک می‌توان از بروز فرونشست در سایر مناطق کشور پیشگیری کرد در واقع تنها راهکار مقابله با این پدیده این است که برداشت بی‌رویه آب را در دشت‌های ممنوعه کنترل و نظارت کنیم که به هیچ عنوان آب از سفره‌های زیرزمینی این مناطق برداشت نشود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست باید نظارت دقیقی را بر دشت‌های ممنوعه داشته باشند و اجازه برداشت را ندهند البته مردم نیز باید همکاری مناسبی را داشته باشند و همگی باید دست به دست هم دهیم تا بر اثر برداشت بی‌رویه آب در دل زمین خلاء ایجاد نشود و این پدیده کنترل شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود: سازمان ملی زمین شناسی باید هر چه سریع‌تر با همکاری وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها پهنه‌های مورد نظر را شناسایی و در رسانه‌ها به مردم اطلاع رسانی کنند تا با همکاری هماهنگ دستگاه‌ها بتوان این پدیده خانمان برانداز را مدیریت و کنترل کرد.